Fanerat med mahogny. Uppfällbart lock med bakomliggande förvaring. En låda. Ett dörrpar med bakomliggande hyllplan. Bredd 46. Djup 40. Höjd 72 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor och märken. Torrsprickor. Fanerskador. Ben med lagning. Masktstunget. Fotavslutningar i mässing saknas.