Nils von Dardel

(Ruotsi, 1888-1943)
Nils von Dardel
(Ruotsi, 1888-1943)

NILS VON DARDEL, teckning, signerad och daterad 1908.

Portätt av ung flicka. Dedikation à tergo "Till Eva med varmaste lyckönskningar från Thora, Henry och Denise". Bildmått ca 20 x 26 cm.

Gulnad.

Alkuperä - Provenienssi

Konstnärens familj.

Muut tiedot

Enligt uppgift föreställer porträttet en av Nils von Dardels första förälskelse i Paris.

Lähtöhinta
6 000 SEK