Kellot
727555

BORDPENDYL, rokokostil, 1800-tal

Bronserad och förgylld metall. Dekor i form av flicka med blomsterkorg i landskap. Märkt 9 Pelmourey 75 i basen och urtavlan märkt J. Nordlindh Stockholm. Höjd (inklusive kupa) 36 cm. Pendel finns. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Bronsering och förgyllning med omfattande slitage. Träsprickor. Senare limning. Kupa med spricka och kantnagg. Ej ursprunglig kupa.

Lähtöhinta
4 000 SEK