Rosenthal

(Saksa, Syntymävuosi 1879)
Rosenthal
(Saksa, Syntymävuosi 1879)

MATSERVIS, 60 delar, porslin, "Maria", Rosenthal, 1900-talets mitt.

Dekor av spridda blommor.10 mattallrikar, 11 djupa tallrikar, 9 entrétallrikar, 8 assietter, tekanna, 10 tekoppar med fat, sockerskål, 3 kaffekoppar med fat, såsskål, tillbringare, karott samt 4 serveringsfat. Mattallrikarnas diameter 25 cm.

Bruksslitage. Några mindre nagg förekommer.

Lähtöhinta
2 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet