Johan Petter Grönvall

(Ruotsi, 1781-1849)
Johan Petter Grönvall
(Ruotsi, 1781-1849)

STOLAR, 6 st, Karl Johan, stämpelsign Johan Petter Grönvall (1816-1849), Stockholm.

Fanerade med björk. Genombruten rygg med skuren dekor, fast stoppad sits. Svarvade ben.

Slitage. Repor och märken. Klädsel med slitage och några fläckar. Torrsprickor. Förstärkningar i rygg.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift inköpta från Alfred Nobels Dödsbo.

Lähtöhinta
10 000 SEK