Målat. Skuren dekor. Beslag av mässing. Tre dörrar med bakomliggande klädstång respektive förvaring. En dörr med infällt fasettslipat spegelglas. Tre lådor under dörr. Bredd 170. Djup 60. Höjd 204 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor och märken. Senare målning. Torrsprickor.