Trepassform. Fötter i form av sfinxer. En ljusmanschett signerad "M. Wernstedt 1925". Ett skaft märkt "Herman Bergmans Konstgj. AB". Höjd ca 39 cm.
Slitage. Repor och märken. Lösa och instabila ljushållare. En ljushållare med lagning. Båda med inskription.