LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, Melchior Wernstedt, Herman Bergmans Konstgjuteri A, daterade 1925.

Trepassform. Fötter i form av sfinxer. En ljusmanschett signerad "M. Wernstedt 1925". Ett skaft märkt "Herman Bergmans Konstgj. AB". Höjd ca 39 cm.

Slitage. Repor och märken. Lösa och instabila ljushållare. En ljushållare med lagning. Båda med inskription.

Lähtöhinta
10 000 SEK