KARMSTOL, sengustaviansk, tidigt 1800-tal.
Målad. Skuren dekor av bl a fleuroner och löpande hund. Fast stoppad rygg och sits, klädda armlän.
Senare målning. Slitage, repor och märken. Förstärkningar i sarg. Kompletterad med senare sadelgjord. Färgbortfall.
Kun olet suorittanut maksun voit tilata kuljetusken Omat Sivut -osion kautta