ROYAL COPENHAGEN, a 22 piece porcelain and tea coffe service from Denmark.
Handmålad blomsterdekor med guldkant.
7 tekoppar med fat 8500
7 kaffekoppar med fat 8562
8 assietter 8578 17,5 cm
Kuvertaskfat 8554 9,5 cm
Bruksslitage. Två assietter med nedslipade fotringsnagg. En assiett med fotringsnagg. Två tefat med undersides nagg. Ett tefat med nagg. Fyra tekoppar med mynningsnagg. Ett kaffefat med undersides nagg. Fyra kaffefat med nagg. Ett kaffefat med större nagg och spricka. Två kaffekoppar med mynningsnagg. En kaffekopp med spricka. Ett extra kaffefat och ett extra tefat medföljer.