Komponerad 1929. Tillverkad före 1942.
Renoveringar gjorda hos Märta Måås-Fjetterström AB. Ställvis slitage, smärre fläckar och skador. Kortsidorna något avkortade, fransar saknas.
Jämför Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, färgplansch sid 112.