Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
1071
143231

GALLERIMATTA. "Cornelia". Rya. 334,5 x 118 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
3 500 SEK

Komponerad 1933.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, obetydlig lagning. Långsidorna med trampveck, kortsidorna med smärre skador, fransar saknas.

Ett exemplar av "Cornelia" tillverkades till Övralid.