Madeleine Pyk – en samling F769
1003
144589

SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Förgylld och bronserad. Rektangulär profilerad. Uppsvängt krön med urna och rosor. Glaset med slipad dekor av bevingad mansfigur. Svängda svanformade ljusarmar av mässing. Med Stockholms hallstämpel 1777. Höjd 91,5, bredd 54 cm.

Krön med skador, omaka ljuspipor.