Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
1003
144589

A Gustavian two-light girandole mirror.

20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Hammer price
18 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Förgylld och bronserad. Rektangulär profilerad. Uppsvängt krön med urna och rosor. Glaset med slipad dekor av bevingad mansfigur. Svängda svanformade ljusarmar av mässing. Med Stockholms hallstämpel 1777. Höjd 91,5, bredd 54 cm.

Krön med skador, omaka ljuspipor.