1002
146971

A pair of Gustavian two-light girandole mirrors by E. Wahlberg.

30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Hammer price
28 000 SEK

Bronserade. Oval form. Dekor av bandrosett, pärlstav och spiralband. Märkta "EW" och med ett kors för äkta och oäkta förgyllning. En även märkt med Stockholms hallstämpel 1785(?) samt "FEL". Höjd ca 58, bredd ca 40 cm (något olika storlekar).

Ett glas senare, slitage, omaka ljusarmar. (2)