1003
144589

A Gustavian two-light girandole mirror.

20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Hammer price
18 000 SEK

Förgylld och bronserad. Rektangulär profilerad. Uppsvängt krön med urna och rosor. Glaset med slipad dekor av bevingad mansfigur. Svängda svanformade ljusarmar av mässing. Med Stockholms hallstämpel 1777. Höjd 91,5, bredd 54 cm.

Krön med skador, omaka ljuspipor.