1004
144585

A Gustavian two-light girandole mirror by J. Åkerblad.

15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Hammer price
18 000 SEK

Gustaviansk. Förgylld och bronserad. Oval med dekor av bandrosett, rosor och krönande kärve. Svängda ljusarmar av mässing. Signerad IÅ. Med Stockholms hallstämpel. Höjd 80, bredd 50 cm.

Glas och en ljusmanschett senare, lagade ljusarmar.