903
148131

DAMARBETSBORD, av Anders Lundelius 1785 (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustavianskt.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 660 - 8 870 EUR
6 940 - 9 260 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Fanerat med alrot. Beslag och fottrissor av mässing. I sargen låda. Fyrsidiga nedåt avsmalnande ben. Signerad med bläck i lådan "And: Lundelius Stockholm" samt med Stockholms hallstämpel 1785. Längd 65, bredd 35,5, höjd 73,5 cm.

Fanerskador, lister vid ben saknas (några medföljer lösa), senare lås.

Förutom gustavianska möbler med inläggningar gjorde Anders Lundelius formsäkra möbler fanerade endast med alrot som han hade lärt sig använda av sin läromästare Jacob Sjölin.