SPEGEL OCH KONSOLBORD. Tillskriven Petter Gustaf Bylander (verksam i Göteborg 1802-1859). Empire.
Fanerade med mahogny, förgyllda och bronserade. Dekor av delfiner, palmettslingor och trofé med kärvar och mercuriestav. Total lLängd 91,5, bredd 66, höjd 285 cm.
Spegeln något avkortad upptill, dekordel i form av örn medföljer. Senare glas.
×
Logga in
Kunde inte logga in