Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
1439. GALLERKORG, porslin. "Flora Danica", kungl Dansk, 1900-tal.
1439. GALLERKORG, porslin. "Flora Danica", kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1471. TAKTEGEL, ett par, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
1471. TAKTEGEL, ett par, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
479. GRÄDDKANNA, av Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1797. Gustaviansk.
479. GRÄDDKANNA, av Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1797. Gustaviansk.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1613. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1613. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
398. Johanne Westengård Fosie, Landskap med djur och figurstaffage.
398. Johanne Westengård Fosie, Landskap med djur och figurstaffage.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1558. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1558. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1513. SOLSKIVA med STÄLL, sten. Qing dynastin (1644-1912).
1513. SOLSKIVA med STÄLL, sten. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
524. SKRAMMELBÄGARE, av Olof Löfvander d.ä., Luleå 1776.
524. SKRAMMELBÄGARE, av Olof Löfvander d.ä., Luleå 1776.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
250. Anders Holm, Strandparti med figurer.
250. Anders Holm, Strandparti med figurer.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1306. SALTKAR med skedar, 12 st, av okänd mästare PJS, S:t Petersburg 1880-tal.
1306. SALTKAR med skedar, 12 st, av okänd mästare PJS, S:t Petersburg 1880-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
263. Carl Abraham Rothstén, "Sankt Pers ruin, Sigtuna".
263. Carl Abraham Rothstén, "Sankt Pers ruin, Sigtuna".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1121. EMALJPLAKETT. Troligen Limoges, 1800-tal.
1121. EMALJPLAKETT. Troligen Limoges, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 8 000 SEK
152. Victor Forssell, Sickla Park.
152. Victor Forssell, Sickla Park.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1568. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1568. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1346. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, omkring 1900.
1346. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, omkring 1900.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1266. IKON. RYSSLAND 1800-TAL.
JUNGFRU MARIA OCH JESUSBARNET.
1266. IKON. RYSSLAND 1800-TAL. JUNGFRU MARIA OCH JESUSBARNET.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1107. FAT. Barock, omkring år 1700.
1107. FAT. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1542. LJUSSTAKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1542. LJUSSTAKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1502. ASK med LOCK, rött lack, Qing dynastin. (1644-1912).
1502. ASK med LOCK, rött lack, Qing dynastin. (1644-1912).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
416. Otto Wilhelm Lönngren, Ruinlandskap med figurstaffage.
416. Otto Wilhelm Lönngren, Ruinlandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1157. SEMIANTIK BAOTOU. 106,5 x 57,5 cm.
1157. SEMIANTIK BAOTOU. 106,5 x 57,5 cm.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1675. FAT, ett par, porslin. Ming dynastin, (1368-1644).
1675. FAT, ett par, porslin. Ming dynastin, (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1718. BOJAN, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1718. BOJAN, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1116. DRYCKESKANNA. Norge, daterad 1741.
1116. DRYCKESKANNA. Norge, daterad 1741.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1555. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1555. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
431. Hendrick Goudt, "Landscape at dawn: Aurora".
431. Hendrick Goudt, "Landscape at dawn: Aurora".
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1112. FICKUR, av Thomas Swetman, omkring 1750.
1112. FICKUR, av Thomas Swetman, omkring 1750.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1681. TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
1681. TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1544. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal med Xuandes sex karaktärers märke.
1544. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal med Xuandes sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
545. SKEDAR, 12 st, Nils Petter Kull, Karlshamn 1800.
545. SKEDAR, 12 st, Nils Petter Kull, Karlshamn 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1626. SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1626. SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
404. Jonas Carl Linnerhielm, Landskap med stugor vid insjö, Kråknäs.
404. Jonas Carl Linnerhielm, Landskap med stugor vid insjö, Kråknäs.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
403. Jonas Carl Linnerhielm, Pastoralt landskap med betande boskap, kyrka i fonden.
403. Jonas Carl Linnerhielm, Pastoralt landskap med betande boskap, kyrka i fonden.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
408. Louis Masreliez Tillskriven, Antik stridsscen.
408. Louis Masreliez Tillskriven, Antik stridsscen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
388. Louis Masreliez Tillskriven, Antik figurscen.
388. Louis Masreliez Tillskriven, Antik figurscen.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1545. VAS med LOCK, chun, junyao, Qianlong (1736-95), Guangdong.
1545. VAS med LOCK, chun, junyao, Qianlong (1736-95), Guangdong.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1647. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1647. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1402. FAT, fajans. Frankrike, 1700-tal.
1402. FAT, fajans. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1389. STOP, glas och förgyllt silver. Sverige, 1700-tal.
1389. STOP, glas och förgyllt silver. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1298. TESKEDAR, 6 st, av Alexander Zhillin, Viliki-Oustiug 1824.
1298. TESKEDAR, 6 st, av Alexander Zhillin, Viliki-Oustiug 1824.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
418. Gustaf Wilhelm Palm, Studieblad från Italien.
418. Gustaf Wilhelm Palm, Studieblad från Italien.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1664. SKÅLAR, ett par, porslin. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).
1664. SKÅLAR, ett par, porslin. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1511. SCROLLSTÄLL, trä. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
1511. SCROLLSTÄLL, trä. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
546. MATKNIVAR, 12 st, av Carl Gideon Renander, Stockholm 1802-1804.
546. MATKNIVAR, 12 st, av Carl Gideon Renander, Stockholm 1802-1804.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1333. FIGURIN med VAS, porslin. Ryssland, 1800-tal. Troligen Popov, omärkt.
1333. FIGURIN med VAS, porslin. Ryssland, 1800-tal. Troligen Popov, omärkt.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1331. TALLRIK, porslin. Ryssland, 1800-tal.
1331. TALLRIK, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1732. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1732. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1631. TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1631. TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1637. Tallrikar, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1637. Tallrikar, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1748. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1748. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1716. SKÅLFAT, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1716. SKÅLFAT, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
540. MATSKEDAR, 6 st, av Olof Yttreaus, Uppsala 1785.
540. MATSKEDAR, 6 st, av Olof Yttreaus, Uppsala 1785.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
539. SOPPSLEV, av Arvid Floberg, Stockholm 1782.
539. SOPPSLEV, av Arvid Floberg, Stockholm 1782.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1395. DRYCKESKANNA, fajans. Tyskland, 1700-tal.
1395. DRYCKESKANNA, fajans. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1433. VASER, ett par, porslin. Frankrike/Tyskland, Empire.
1433. VASER, ett par, porslin. Frankrike/Tyskland, Empire.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1088. SMÖRASKAR MED LOCK OCH FAT, ett par. Sverige, 1800-tal.
1088. SMÖRASKAR MED LOCK OCH FAT, ett par. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1419. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Berlin omkring 1900.
1419. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Berlin omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1536. VASER, ett par, yixinggods. Qing dynastin (1644-1912).
1536. VASER, ett par, yixinggods. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1344. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt. Omkring 1900.
1344. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt. Omkring 1900.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1584. KANNA, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1584. KANNA, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1565. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1565. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1569. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1569. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1464. URNA med LOCK, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
1464. URNA med LOCK, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1583. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1583. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1374. POKALGLAS med LOCK, Tyskland, troligen Nürnberg, omkring 1700.
1374. POKALGLAS med LOCK, Tyskland, troligen Nürnberg, omkring 1700.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1400. FIGURIN, fajans. Delft, Jacobus Adraensz Halder, 1700-talets slut.
1400. FIGURIN, fajans. Delft, Jacobus Adraensz Halder, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1414. SERVIS, tre delar, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).
1414. SERVIS, tre delar, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
417. Johann Stridbeck, Figurkomposition.
417. Johann Stridbeck, Figurkomposition.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1495. SKÅLAR, ett par, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).
1495. SKÅLAR, ett par, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1615. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1615. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1715. KRUKA, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1715. KRUKA, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1397. URNA, fajans. Delft, 1600-talets andra hälft.
1397. URNA, fajans. Delft, 1600-talets andra hälft.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1745. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1745. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1362. MINNESBÄGARE, porslin. Ryssland, Kuznetsov 1911.
1362. MINNESBÄGARE, porslin. Ryssland, Kuznetsov 1911.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1462. SKÅL, keramik. Korea, 13/1400-tal.
1462. SKÅL, keramik. Korea, 13/1400-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1728. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1728. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
550. DESSERTSKEDAR, 12 st, av  A.F. Hellman, Uppsala 1833.
550. DESSERTSKEDAR, 12 st, av A.F. Hellman, Uppsala 1833.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1313. MINNESBÄGARE, emalj. Ryssland, 1896.
1313. MINNESBÄGARE, emalj. Ryssland, 1896.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1405. FAT, fajans. Rörstrand, daterat St: 19/9 (17)59, 3 1/2 DK.
1405. FAT, fajans. Rörstrand, daterat St: 19/9 (17)59, 3 1/2 DK.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1265. IKON. RYSSLAND 1800-TAL
HELGONFRAMSTÄLLNINGAR OCH SCENER UR JESU LIV.
1265. IKON. RYSSLAND 1800-TAL HELGONFRAMSTÄLLNINGAR OCH SCENER UR JESU LIV.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1268. IKON. RYSSLAND 1800-TAL
GUDSMODERN.
1268. IKON. RYSSLAND 1800-TAL GUDSMODERN.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1267. IKON. RYSSLAND 1800-TAL.
GUDSMODERNS DÖD.
1267. IKON. RYSSLAND 1800-TAL. GUDSMODERNS DÖD.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1579. SMÖRSNÄCKOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1579. SMÖRSNÄCKOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1619. EQUELLE med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1619. EQUELLE med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK