Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
1222. OLD TIBETANSKT SADELTÄCKE. 124 x 58 cm.
1222. OLD TIBETANSKT SADELTÄCKE. 124 x 58 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1221. OLD TIBET. 77 x 60,5 cm.
1221. OLD TIBET. 77 x 60,5 cm.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1201. SEMIANTIK KESHAN. 198,5 x 131 cm.
1201. SEMIANTIK KESHAN. 198,5 x 131 cm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1399. GLASSKÖLJARE, fajans, omärkt, Holland, 1700-tal.
1399. GLASSKÖLJARE, fajans, omärkt, Holland, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
543. SOPPSLEV, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1794.
543. SOPPSLEV, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1794.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1349. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner ca 1900.
1349. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner ca 1900.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1341. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, omkring 1900.
1341. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, omkring 1900.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1336. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets andra hälft.
1336. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1572. KANNA för olja och vinäger, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1572. KANNA för olja och vinäger, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1520. PENSELKOPP, jade. Qing dynastin, 1700-tal.
1520. PENSELKOPP, jade. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1731. KANNA, porslin med silvermontering. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1731. KANNA, porslin med silvermontering. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1398. FAT, fajans. Delft, 1700-tal.
1398. FAT, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1488. RÖKELSEKAR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1488. RÖKELSEKAR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1285. KÅSOR, 2 st, icke identifierad mästarstämpel P.L, S:t Petersburg 1880-tal.
1285. KÅSOR, 2 st, icke identifierad mästarstämpel P.L, S:t Petersburg 1880-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1310. DESSERTSEKDAR, 6 st, av August Holmström, S:t Petersburg 1908-1917.
1310. DESSERTSEKDAR, 6 st, av August Holmström, S:t Petersburg 1908-1917.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1158. SEMIANTIK BAOTOU. 120,5 x 66,5 cm.
1158. SEMIANTIK BAOTOU. 120,5 x 66,5 cm.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1085. SOCKERSKÅL MED LOCK, av Nicolaus och Nils Eric Justelius, Eksjö 1819.
1085. SOCKERSKÅL MED LOCK, av Nicolaus och Nils Eric Justelius, Eksjö 1819.
Klubbat pris 
5 600 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1084. SOCKERSKÅL MED LOCK, av Martin Artedius, Norrköping 1800.
1084. SOCKERSKÅL MED LOCK, av Martin Artedius, Norrköping 1800.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1622. FAT, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1622. FAT, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
235. Ulrica Fredrica Pasch, "Konung Karl XII" (1682-1718).
235. Ulrica Fredrica Pasch, "Konung Karl XII" (1682-1718).
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1330. TALLRIK, porslin. Ryssland, 1800-tal.
1330. TALLRIK, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1208. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 62 x 64,5 cm.
1208. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 62 x 64,5 cm.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1278. GRÄDDKANNA, av Wulf, S:t Petersburg 1825.
1278. GRÄDDKANNA, av Wulf, S:t Petersburg 1825.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1326. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
1326. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
509. MINIATYRKÄGELSPEL, 10 delar, av Carl Tängstedt, Göteborg 1850.
509. MINIATYRKÄGELSPEL, 10 delar, av Carl Tängstedt, Göteborg 1850.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1746. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1746. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
528. LUKTDOSA, s.k. hovedvandsegg. Jürgen Joachim Jürgensen, Sönderborg 1824.
528. LUKTDOSA, s.k. hovedvandsegg. Jürgen Joachim Jürgensen, Sönderborg 1824.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1532. SOLFJÄDER, ben och akvarell på papper. Qing dynastin, 1800-tal.
1532. SOLFJÄDER, ben och akvarell på papper. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1595. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1595. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1574. TALLRIKAR, tre stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1574. TALLRIKAR, tre stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
393. Elias Martin, Figurstudier.
393. Elias Martin, Figurstudier.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1515. PENSELBAD, jade. Qing dynastin (1644-1912).
1515. PENSELBAD, jade. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1601. TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1601. TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1489. TSUBAS, två stycken, brons. Japan, Edo (1603-1868).
1489. TSUBAS, två stycken, brons. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1703. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1703. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
549. BELÖNINGS -SOPPSLEV och -MATSKED, av Bengt Tornberg, Linköping 1827.
549. BELÖNINGS -SOPPSLEV och -MATSKED, av Bengt Tornberg, Linköping 1827.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1401. KOPP med FAT, fajans. Trolien Polen, omkring 1800. Signerad Proskau.
1401. KOPP med FAT, fajans. Trolien Polen, omkring 1800. Signerad Proskau.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1493. POTTA med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
1493. POTTA med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1459. SKÅL, keramik. Song/Yuan dynastin.
1459. SKÅL, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
442. KONFEKTSKÅL på fot, otydlig mästarstämpel, möjligen Dresden 1731.
442. KONFEKTSKÅL på fot, otydlig mästarstämpel, möjligen Dresden 1731.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1683. KENDI, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
1683. KENDI, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1691. SKÅL, porslin. 1600-tal.
1691. SKÅL, porslin. 1600-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1709. POKAL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1709. POKAL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1586. FAT, porslin. Japan, 1700-tal.
1586. FAT, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1757. TERRINFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1757. TERRINFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1449. CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, 12 stycken, porslin. Kungl Dansk, 1900-tal.
1449. CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, 12 stycken, porslin. Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1692. SKÅL, porslin. Ming dynastin, 1600-tal med Chenghuas märke.
1692. SKÅL, porslin. Ming dynastin, 1600-tal med Chenghuas märke.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1560. TEKRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1560. TEKRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1581. KRYDDSTÄLL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1581. KRYDDSTÄLL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1658. SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1658. SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
407. Allegorisk figurkomposition.
407. Allegorisk figurkomposition.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1630. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1630. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
406. Domenico Rosetti Hans art, St Petrus.
406. Domenico Rosetti Hans art, St Petrus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1594. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1594. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
409. Louis Masreliez Tillskriven, Antika figurer.
409. Louis Masreliez Tillskriven, Antika figurer.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
410. Louis Masreliez Tillskriven, Studie till fondmålning.
410. Louis Masreliez Tillskriven, Studie till fondmålning.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1297. SKED, Moskva 1893.
1297. SKED, Moskva 1893.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1518. SKULPTUR, sten. Qing dynastin (1644-1912).
1518. SKULPTUR, sten. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1512. PENSELSTÄLL, trä. Kina, troligen tidigt 1900-tal. Bär signatur.
1512. PENSELSTÄLL, trä. Kina, troligen tidigt 1900-tal. Bär signatur.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
177. Olof Ahlberg, "En solstund".
177. Olof Ahlberg, "En solstund".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1098. SMYCKESTÄLL. Empire, 1800-talets början.
1098. SMYCKESTÄLL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1394. TERRIN med LOCK, fajans. Omärkt, 1700-tal.
1394. TERRIN med LOCK, fajans. Omärkt, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1682. TALLRIKAR, tre stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli. (1573-1619).
1682. TALLRIKAR, tre stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli. (1573-1619).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1365. FIGURIN, porslin. Ryssland, 1900-tal.
1365. FIGURIN, porslin. Ryssland, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1645. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1645. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
391. Carl August Ehrensvärd Tillskriven, Antik figurscen.
391. Carl August Ehrensvärd Tillskriven, Antik figurscen.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1097. BORDSSPEGEL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1097. BORDSSPEGEL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
505. BORDSPINGLA, av Philip Lorenz Weghorst, Köpenhamn 1733.
505. BORDSPINGLA, av Philip Lorenz Weghorst, Köpenhamn 1733.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1463. SKÅL, keramik. Korea, Koryo (918-1392).
1463. SKÅL, keramik. Korea, Koryo (918-1392).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1523. KLIPPFORMATION, sten. Qing dynastin (1644-1912).
1523. KLIPPFORMATION, sten. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1334. KANNA, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
1334. KANNA, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1697. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
1697. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1314. KRÖNINGSBÄGARE. Ryssland 1896.
1314. KRÖNINGSBÄGARE. Ryssland 1896.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1412. GALLERSKÅL, flintgods, Rörstrand, ca 1800.
1412. GALLERSKÅL, flintgods, Rörstrand, ca 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1408. YTTERFODER, fajans, Marieberg, Ehrenreichs period (1758-66). Rokoko.
1408. YTTERFODER, fajans, Marieberg, Ehrenreichs period (1758-66). Rokoko.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1606. FLASKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1606. FLASKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1359. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt. 1900-talets första häflt.
1359. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt. 1900-talets första häflt.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1772. KRUKA, porslin. Korea, Choson, 1800-tal.
1772. KRUKA, porslin. Korea, Choson, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1582. RAKFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1582. RAKFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
527. LUKTDOSA, av Ernst Peter Michelsen Römer, Kristiania 1755.
527. LUKTDOSA, av Ernst Peter Michelsen Römer, Kristiania 1755.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1552. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1552. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1455. SKÅL, qingbai. Yuan dynastin (1279-1368).
1455. SKÅL, qingbai. Yuan dynastin (1279-1368).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1554. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1554. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1714. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1714. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK