Höstens Klassiska 559

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
876ÖRHÄNGEN, rosen- och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.90 ct.16 000 SEK
877RING, stor fasetterad grön kvarts med briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.20 000 SEK
878BROSCH, rosenslipade diamanter och rubiner, i form av bandrosett med blomster, 1940-tal.5 000 SEK
879RING, fasettslipad kyanit, 4.95 ct, med briljantslipade diamanter tot. 0.50 ct.17 500 SEK
880COLLIER, guld och mikromosaik, troligtvis Italien 1860-tal.42 000 SEK
881HÄNGSMYCKE, gammalslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct. Cirka 1880.20 000 SEK
882ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, 1.02 ct resp. 1.03 ct.76 000 SEK
883ARMBAND, antikslipade diamanter, tot. ca 3 ct. Sent 1800-tal.16 500 SEK
884BROSCH, tre infattade egyptiska skarabéer. 1860-tal.5 500 SEK
885BROSCH, turkoser, blå safirer och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.65 ct, 1950-tal.19 000 SEK
886ÖRHÄNGEN, droppslipade blå safirer, turkos och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1 ct. 1950-tal.9 200 SEK
887RING, oval fasettslipad blå safir och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct. 1930-tal.15 000 SEK
888COLLIER, briljant- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 8 ct. 1950-tal.66 000 SEK
889RING, cabochonslipad smaragd, blå safirer samt briljantslipade diamanter, tot. 1.10 ct.18 000 SEK
891RING, rubellite, 3.70 ct, med rubiner och briljantslipade diamanter, tot. 1.65 ct.26 000 SEK
893HÄNGE, 100 briljantslipade diamanter, tot. 1.77 ct i from av hjärta.17 000 SEK
894COLLIER, 5 rader orientaliska pärlor, ca 3 mm. Lås med citrin kantad av guldblommor.7 000 SEK
895RING, gammal- och briljantslipade diamanter, tot. ca 5.30 ct.78 000 SEK
896BROSCH, Mauboussin, 64 briljantslipade diamanter, totalt ca 6 ct. Paris 1950-tal.68 000 SEK
897BROSCH, Mauboussin, baguette- och briljantslipade diamanter, tot. ca 5.50 ct. Paris 1950-tal.46 000 SEK
898RING, gammalslipad diamant, ca 1.70 ct samt antikslipade diamanter, tot. ca 1 ct.40 000 SEK
899ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct, i form av ringar.10 000 SEK
900RING, rubin med på vardera sida triangelslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.34 000 SEK
901BROSCH, gammal- och rosenslipade diamanter, tot. ca 1 ct. Ca 1915.9 500 SEK
902BROSCH, gammal- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct med rubiner. Ca 1915.6 000 SEK
903GEORG JENSEN, armlänk, Köpenhamn 1945-77, 18k.Återrop
904ARMBAND, rubiner och briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1950-tal.18 000 SEK
905ARMBAND, länkar med 3 ringar med infattade briljantslipade diamanter, tot. ca 2.20 cts.Återrop
906ARMRING, 95 briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct.13 000 SEK
907ARMBAND, 47 briljantslipade diamanter, tot. 5.04 ct.Återrop
908ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 6.87 ct.Återrop
909ARMBAND, guld/handgjord. 18k guld. Vikt 55 g.11 500 SEK
910ARMBAND, tre rader odlade pärlor, 7,5 mm.Återrop
911HÄNGSMYCKE/BROSCH, W.A. Bolin, blå safir, ca 4.60 ct med navett- och åttkantslipade diamanter, tot. 4.69 ct.150 000 SEK
912COLLIER, Bulgari, 'B. Zero1', guld med citrin, peridot, ametist, blå topas och briljantslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct.30 000 SEK
913RING, Bulgari, 'Parentesi', briljantslipade diamanter, tot. ca 1.10 ct.25 000 SEK
914RING, Bulgari, 'B.Zero1'.8 000 SEK
915COLLIER, Bulgari, 'Bulgari' vitguld med onyx.Återrop
916ÖRHÄNGEN, Bulgari, 'Bvulgari' vitguld med onyx.5 200 SEK
917ÖRHÄNGEN, vardera mabepärla samt briljantslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.9 800 SEK
918HÄNGSMYCKE, fasettslipad heliodor (ljusgulgrön beryll) med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.Återrop
919BROSCH, stor trappslipad akvamarin samt odlad barock pärla, 18-21 mm. Design Tina Karlsson, 'KK'.Återrop
920ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.15 000 SEK
921ÖRHÄNGEN, fasettslipade citriner infattade i guld. Design Tina Karlsson 'KK'.Återrop
922ARMBAND, 29 briljantslipade lätt graderade diamanter, tot. ca 7.50-8 ct. 1970-tal.Återrop
923ÖRHÄNGEN, hjärtslipade turmaliner, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct och odlad South sea pärla.10 500 SEK
924ÖRHÄNGEN, cabochonslipade rubelliter, 8.92 ct, odlade South sea pärlor och briljantslipade diamanter, 0.24 ct.10 000 SEK
925RING, gammalslipad diamant, 2.33 ct.36 000 SEK
926RING, Chopard, 'La Strada', 42 briljantslipade diamanter, tot. ca 0.75 ct. Signerad Chopard.Återrop
927ARMBAND, Chopard, fem berlocker i form av hjärta, nycklar och hänglås.30 000 SEK
928COLLIER, doserade orientaliska pärlor, 7,3-3,4 mm, 1930-tal.20 000 SEK
929RING, briljantslipad diamant, 4.59 ct med tot. ca 0.60 ct diamanter på sidorna.250 000 SEK
930BROSCH, stor cabochonslipad smaragd med baguette- briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct. 1940-tal.50 000 SEK
931COLLIER/MEDALJONG, svart emalj och naturliga pärlor. 1880-tal.19 000 SEK
932RING, briljantslipad diamant, 1.12 ct, samt mindre briljanter, tot 0.43 ct.Återrop
933RING, rubin samt briljantslipade diamanter, tot. ca 0.70 ct.20 000 SEK
934RING, briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 3 ct samt trappslipad smaragd.Återrop
935COLLIER, droppslipad rubin, 3.10 ct samt briljant- och prinsesslipade diamanter, tot. 0.44 ct.25 000 SEK
936COLLIER, odlad South sea pärla, ca 13 mm, med briljantslipade diamanter, tot. 0.68 ct.Återrop
937COLLIER, 3 rader odlade pärlor, ca 7,5 mm, med mittdel med briljantslipad diamant, ca 0.30 ct och odlad barockpärla.11 000 SEK
938BROSCH, platina med briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct. 1940-tal.20 000 SEK
939RING, smaragdslipad diamant, 3.01 ct samt på vardera sida trapezslipad diamant, tot. ca 0.80 ct.Återrop
940GARNITYR, 5 delar, 2 armband, ett par örhängen, collier och diadem. Kina 1800-tal.200 000 SEK
941HÄNGSMYCKE, emaljarbete, briljantslipade diamanter samt grön-blå safir.Återrop
942HÄNGSMYCKE, rubin med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.25 000 SEK
943RING, briljantslipad diamant, 1.04 ct. Stockholm 1971.30 000 SEK
944ÖRHÄNGEN, 176 briljantslipade diamanter, tot. 3.29 ct.23 000 SEK
945ARMBAND, 809 briljantslipade diamanter, tot. 7.61 ct.59 000 SEK
946ARMBAND, 44 briljantslipade diamanter, tot. 8.12 ct.76 000 SEK
947ARMBAND, guld, lås med rosenslipade diamanter, tot. ca 1 ct. Sekelskifte 1900.14 500 SEK
948RING, blå safirer, 1.40 ct, och briljantslipade diamanter, tot. 2.10 ct.Återrop
949ÖRHÄNGEN, blå safirer, 3.90 ct, och briljantslipade diamanter, tot. 2.50 ct.Återrop
950ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 8. 25 ct.44 000 SEK
951HÄNGSMYCKE/BROSCH, gammalslipade diamanter, totalt ca 6 ct, mittsten ca 0.70 ct. Ca 1880-tal.46 000 SEK
952ARMBAND, 228 briljantslipade diamanter, tot. ca 5 ct.35 000 SEK
953HÄNGSMYCKE, stor ametist, briolette- och droppslipade ametister, peridoter och mabepärlor.18 000 SEK
954RING, Chaumet, fasettslipad morganit med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.10 ct.Återrop
956ARMBAND, 39 briljantslipade diamanter, tot. 10.18 ct.100 000 SEK
957HÄNGSMYCKE, peridot, 11.80 ct, med briljantslipade diamanter, tot. 1.56 ct.25 000 SEK
958ÖRHÄNGEN, rosa safirer, 2.61 ct, briljantslipade diamanter, 0.56 ct samt odlade South sea pärlor.15 000 SEK
959RING, briljantslipad diamant, 1.50 ct med mindre briljanter, tot. 0.50 ct.Återrop
960RING, två briljant- och en gammalslipad diamant, vardera ca 2 ct, samt baguette- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1 ct. 1930-tal.210 000 SEK
961RING, briljant- och trapezslipade, tot. ca 4.60 ct.Återrop
962RING, cabochonslipad ljusblå stjärnsafir, 33.62 ct enl cert GRS, med briljantslipade diamanter, tot. 0.37 ct.Återrop
963RING, trappslipad blå safir, 4.55 ct med två smaragdslipade diamanter, tot. 0.80 ct.25 000 SEK
964ÖRHÄNGEN, peridoter, 6.20 ct, med briljantslipade diamanter, tot 0.57 ct.10 000 SEK
965BROSCH, blå safir med antik- och gammalslipade diamanter, tot. ca. 2.20 ct. G.A Dahlgren, 1930-tal.Återrop
966RING, antikslipad diamant, 5.05 ct. Elon Arenhill, Malmö 1976.Återrop
967RING, fasettslipad ceriserosa safir, 5.20 ct, med dropp- och briljantslipade diamanter, tot. 2.51 ct.Återrop
968RING, Boucheron, 'Scala', 99 rosa briljantslipade dimanter, tot. 1.04 ct, och 12 vita carréslipade diamanter, tot. 0.47 ct.Återrop
969HÄNGSMYCKE, droppslipad diamant, 3.30 ct. Cert. GIA.195 000 SEK
970COLLIER, rosa safirer, briljantslipade diamanter, ametister och cabochonslipade peridoter i floralt mönster.115 000 SEK
971RING, radiant cut diamant 5.01 ct, med trapez- och briljantslipade diamanter på vardera sida.780 000 SEK
972RING, barock pärla med vardera briljantslipad diamant, tot. ca 0.30 ct.Återrop
973HÄNGSMYCKE/COLLIER, blå droppslipad safir, 3.60 ct, samt dropp- och briljantslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct.Återrop
974ÖRHÄNGEN, trapez- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 5 ct.120 000 SEK
975HÄNGSMYCKE, 18 briljantslipade diamanter, infattade i ett hjärta, tot. ca 2.50 ct.Återrop
976RING, blå safir, 3.62 ct, med briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct. Stockholm 1980.24 000 SEK
977RING, briljantslipad diamant, 2.54 ct.Återrop
978ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipade diamant, 0.50 ct /st.38 000 SEK