Höstens Klassiska 559

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
582LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.68 000 SEK
583LJUSKRONA, för åtta ljus. Nordeuropa, 1700-talets slut.35 000 SEK
584LJUSKRONA, för åtta ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete omkring år 1800.66 000 SEK
585LJUSKRONA, för 16 ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.120 000 SEK
586LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.42 000 SEK
587LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.29 000 SEK
589LJUSKRONA, för sex ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.22 000 SEK
590LJUSKRONA, för tio ljus. Empirestil, 1800-tal.Återrop
591AMPEL, för ett ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.30 000 SEK
592AMPEL, för 10 ljus. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.48 000 SEK
593AMPEL, för tio ljus. Empire, 1800-talets början.18 000 SEK
594AMPEL, för sex ljus. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.Återrop
595AMPEL, för fyra ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft.7 000 SEK
596LYKTA, för sex ljus. Gustaviansk stil, 1800-tal.26 000 SEK
597AMPEL, för sex ljus. Louis XVI-stil, 1800-tal.48 000 SEK
598KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.Återrop
599KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.30 000 SEK
600KANDELABRAR, för två ljus, ett par, Falconets art. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.25 000 SEK
601KANDELABRAR, för två ljus, två mycket snarlika. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.31 000 SEK
602KANDELABRAR, för sex ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.56 000 SEK
603KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.22 000 SEK
604KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.Återrop
605KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets början. Empire.17 500 SEK
605AKANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.31 000 SEK
606KANDELBRAR, mässing. Senbarock. Frankrike, 1700-tal.Återrop
607KANDELABRAR, ett par, för fyra ljus. Frankrike, 1800-tal.68 000 SEK
608KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XVI-stil i Claud-Michel Clodions art.Återrop
609KANDELABRAR, för sex ljus, ett par. Frankrike, 1860/70-tal.17 000 SEK
610LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.72 000 SEK
611LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.11 000 SEK
612LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.21 000 SEK
613LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1800-tal.15 000 SEK
614LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.21 000 SEK
615LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.11 500 SEK
616LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.17 000 SEK
617LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.20 000 SEK
618LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.26 000 SEK
619LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.7 000 SEK
620GOLVUR, av Eardley Norton (verksam i London 1760-94). George III.17 000 SEK
621GOLVUR. England, 1700-talets slut.18 000 SEK
622VÄGGPENDYL. Parisarbete, ca 1770. Louis XVI.27 000 SEK
623VÄGGPENDYL, av Claes Berg (urmakare i Stockholm 1762-1782). Rokoko.Återrop
624VÄGGPENDYL, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-1794). Gustaviansk.15 500 SEK
625VÄGGPENDYL, av Lars Simson (urmakare i Göteborg 1761, död 1794). Gustaviansk.14 000 SEK
626VÄGGPENDYL, av Eric Rundelius (urmakare i Stockholm från 1790-ca 1815). Sengustaviansk.15 000 SEK
627BORDSPENDYL, av Wilhelm Pauli, (urmakare i Stockholm 1795-1809). Sengustaviansk.13 000 SEK
628BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.Återrop
629BORDSPENDYL, av Jacob Holmgren (urmakare i Stockholm från 1811, död 1837). Empire.66 000 SEK
630BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.27 000 SEK
631BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.50 000 SEK
632BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.21 000 SEK
633BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.Återrop
634BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början Empire. brons. Flocard á Paris.17 000 SEK
635BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.9 500 SEK
635ABORDSPENDYL, av Israel Dahlström (verksam i Stockholm 1792-1829). Empire.12 000 SEK
636BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.21 000 SEK
637BORDSPENDYL. Frankrike omkring 1820. Senempire.Återrop
638BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.5 500 SEK
639BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.13 000 SEK
640BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.Återrop
641BORDSPENDYL. Frankrike, 1830/40-tal.5 500 SEK
642BORDSPENDYL. Frankrike, 1830/40-tal.9 500 SEK
643BORDSPENDYL. Österrike, 1800-talets början.8 000 SEK
644BORDSPENDYL. Österrike, 1800-talets början.9 000 SEK
645BORDSUR. Mellaneuropa, 1700-talets mitt.6 000 SEK
646VAGNSUR. Empire, 1800-talets början.Återrop
647PORTRÄTTSKULPTUR. Efter Johan Niclas Byström (1783-1848). Sent 1800-tal.13 000 SEK
648PORTRÄTTSKULPTUR. Efter Johan Niclas Byström (1783-1848). Sverige, 1800-talets första hälft.Återrop
649PORTRÄTTMEDALJONG. Sverige, 1800-talets början. Empire.3 000 SEK
650SKULPTUR. Sverige, 1800-talets mitt.4 000 SEK
651HUMIDOR. Empire, 1800-talets början.18 000 SEK
652URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.50 000 SEK
653URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.21 000 SEK
654URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.45 000 SEK
655URNA. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.26 000 SEK
656SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.26 000 SEK
657URNA. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.28 000 SEK
658BORDSSKULPTUR. Sverige, omkring år 1800. Tillskriven hovsicelör Fredrik Ludvig Rung (1758-1837).180 000 SEK
659SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.15 000 SEK
660SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.23 000 SEK
661SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.15 000 SEK
662SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.29 000 SEK
663SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.17 500 SEK
664SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.21 000 SEK
665BORDSKNIVAR, 12 stycken. Sverige, 1800-tal.31 000 SEK
666SALTKAR, ett par. Älvdalen omkring år 1800. Sengustavianska.6 500 SEK
667SKIVOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.19 500 SEK
668TAZZA. Empire, 1800-talets början.10 000 SEK
669BORDSKLOCKA, förgylld brons. Empire, 1800-talets början.Återrop
670GARDINOMTAG, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.5 800 SEK
671RYTTARSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets första hälft.Återrop
672UPPSATSSKÅLAR, ett par. Empire, 1800-talets början. Möjligen Ryssland.40 000 SEK
673TAZZOR, ett par, senempire Frankrike, 1800-tal.Återrop
674PRYDNADSURNOR, ett par. Italien, 1800-tal.10 000 SEK
675LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.29 000 SEK
676BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft.35 000 SEK
677JARDINIERE, formgiven av Eugène Cornu (fransk skulptör, d. 1875). Frankrike, 1860/70-tal.62 000 SEK
678ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.Återrop
679ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.28 000 SEK
680ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.23 000 SEK