Höstens Klassiska 559

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
681STATYETT. Föreställande Apollo di Belvedere. Rom, 1700-talets slut. Troligen av Righetti eller Zoffoli.Återrop
682PORTRÄTTSKULPTUR. Efter Johan Tobias Sergel. Sverige, 1800-talets första hälft.60 000 SEK
683BYST. Apollo di Belvedere. Efter antiken. Omkring 1900.24 000 SEK
684URNOR, ett par. Sverige, sannolikt 1800-talets andra hälft.40 000 SEK
685MORTEL MED PISTILL. Daterad "ANNO 1738.7 500 SEK
686KONSOLER, två stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets mitt. Rokoko.Återrop
687SKULPTUR. Sydeuropa, 1600/1700-tal.Återrop
688SKULPTUR. Spanien, 1700-tal.9 000 SEK
689MONSTRANS. 1700-tal.4 600 SEK
690RYTTARSKULPTUR. 1800-talets slut.26 000 SEK
691SKRIN. Nygotik, troligen 1700-tal.25 000 SEK
692BÄRBAR KOPIERINGSMASKIN. James Watts patent. Soho Birmingham, 1800-tal.Återrop
693SAMEKNIV, av Jon Pålsson Fankki (1880-1961), Kaitum.20 000 SEK
694MINIATYRBYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.17 500 SEK
695KAKELUGN, Sverige, daterad 1698.66 000 SEK
696FONTÄNSKULPTUR. 1800-talets andra hälft.48 000 SEK
697GOLVLAMPA. Empirestil, 1800-talets slut.22 000 SEK
698PIEDESTALER, ett par. 1900-tal.12 500 SEK
699SKRÅBÄGARE MED LOCK, av Israel Buhrmans änka, Stockholm 1800.12 000 SEK
700TEKANNA, av Gudmund Östling, mästare i Vimmerby 1762-90. Rokoko.16 000 SEK
701KALLSKÅLSSKÅL, av Eric Björkman, mästare i Stockholm 1761.4 500 SEK
702HALVSTOP, av Baltzar Rokus, Arboga 1744.8 500 SEK
703HALVSTOP, av Anders Hedenbom, Örebro 1761.5 000 SEK
704SKÅL. Okänd mästare. Sverige, 1700/1800-tal.Återrop
705SALTKAR, av Johan Daniel Schmitt, Norrköping 1743.5 400 SEK
706FAT, av Johan Gustaf Ryman, Stockholm 1775. Rokoko.18 500 SEK
707FAT, av Gudmund Östling, Vimmerby 1771. Rokoko.Återrop
708TALLRIK, av Lars Björns änka, Norrköping 1731.2 600 SEK
709TALLRIKAR, två stycken. En av Samuel Weigang, Stockholm 1790. Den andra av Erik Petterson Kreitz, Stockholm 1762.3 200 SEK
710TALLRIK, av Eric Björkmans änka, Stockholm 1762. Rokoko.900 SEK
711TALLRIK, av Gudmund Östling, mästare i Vimmerby 1762-90. (1773?). Rokoko.1 400 SEK
712LJUSSTAKAR, ett par, av Carl Gustaf Malmborg, Stockholm 1784. Gustavianska.6 500 SEK
713LJUSSTAKAR, ett par, av Gottlob Friedrich Baumann, Hudiksvall 1796-1798.23 000 SEK
714LJUSSTAKAR, ett par, av Carl de Flon, Växjö 1791. Sengustavianska.Återrop
715LJUSSTAKAR, ett par, av Pehr Henrik Lundén, verksam i Lidköping 1797-1834. Sengustavianska.5 000 SEK
716MÅLKÄRL, s.k. jumfru, krönt 1772.10 500 SEK
717TVÄTTFAT, märkt MDBC 1666 under krona.Återrop
718FAT, av Johan Gustaf Ryman, Stockholm 1764.5 700 SEK
719FAT, av Samuel Renström, verksam i Karlskrona 1782-1797/1800. Rokoko.18 000 SEK
720RYA. 199 x 133,5 cm. Finland 1800-tal.13 000 SEK
722KUDDE (jynne), flamskväv. "Marie bebådelse". 45,5 x 45,5 cm. Skåne, sannolikt Torna härad, 1700-talets andra hälft - 1800-talets början.3 500 SEK
723KUDDE, broderad. 52 x 71,5 cm. Sverige 1700-tal-1800-talets början.3 400 SEK
724BRODERADE TAVLOR, 1 par. 26,5 x 35 cm vardera. Stockholm 1811.10 500 SEK
725DÉCOUPURER, 1 par. 13 x 9,5 cm vardera exklusive originalramar. Sverige omkring 1800.3 000 SEK
726VÄST, siden. Sverige 1700-talets andra hälft - omkring 1800. Höjd 67 cm.3 800 SEK
727VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 264 x 438,5 cm. Flandern 1600-tal.110 000 SEK
728VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 284 x 244,5 cm. Flandern 1600-tal.28 000 SEK
730ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 263,5 x 186 cm.160 000 SEK
731SEMIANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI, sannolikt från Tashkent. 259,5 x 195,5 cm.10 000 SEK
732SEMIANTIK ANATOLISK. 192,5 x 141 cm.Återrop
733SEMIANTIK BESHIR. 207,5 x 119 cm.16 000 SEK
734ANTIK DAGESTAN/MARESALI. 275,5 x 174,5 cm.Återrop
735SEMIANTIK DJOSHAGAN. 200,5 x 132 cm.5 200 SEK
736SEMIANTIK GHOM/KESHAN PART SILK. 352,5 x 274,5 CM.29 000 SEK
736AGHOM PART SILK. 219,5 x 138,5 cm.13 000 SEK
737ANTIK HERIS. 412 x 329,5 cm.140 000 SEK
738SEMIANTIK HERIS. 375 x 292,5 cm.18 000 SEK
739SEMIANTIK ISFAHAN. 430 x 324,5 cm.78 000 SEK
740SEMIANTIK ISFAHAN. 380 x 272 cm.35 000 SEK
741SEMIANTIK ISFAHAN. 346,5 x 270 cm.40 000 SEK
742SEMIANTIK ISFAHAN FIGURAL. 198 x 137,5 cm.16 000 SEK
743MATTA, Semiantik Isfahan, 214 x 141.Återrop
744SEMIANTIK ISFAHAN. 197,5 x 141 cm.7 000 SEK
744ASEMIANTIK ISFAHAN. 217,5 x 143,5 cm.8 000 SEK
745SEMIANTIK ISFAHAN. 205,5 x 144,5 cm.13 000 SEK
745AISFAHAN. 297 x 210,5 cm.26 000 SEK
746SEMIANTIK KAUKASISK KELIM. 319 x 203 cm.13 000 SEK
747SEMIANTIK KAYSERI. 179,5 x 126 cm.13 500 SEK
748SEMIANTIK SILKE KESHAN. 202,5 x 131 cm.29 000 SEK
749OLD SILKE KESHAN. 201,5 x 128 cm.8 000 SEK
750SEMIANTIK KESHAN. 429,5 x 316 cm.68 000 SEK
751SEMIANTIK KESHAN. 374,5 x 256 cm.29 000 SEK
752SEMIANTIK KESHAN. 302 x 211,5 cm.29 000 SEK
753SEMIANTIK KESHAN. 205 x 135 cm.10 500 SEK
754SEMIANTIK KESHAN. 209 x 133,5 cm.12 000 SEK
755SEMIANTIK KESHAN. 195,5 x 134 cm.Återrop
756MATTA. Semiantik Keshan. 203 x 134,5.Återrop
757SEMIANTIK KESHAN. 205 x 134 cm.11 000 SEK
758SEMIANTIK KESHAN/GHOM FIGURAL. 152,5 x 144 cm.13 000 SEK
758ASEMIANTIK/OLD KESHAN. 208 x 133 cm.7 000 SEK
759MATTA. Old Keshan Figural. 200 x 135.Återrop
759ASEMIANTIK KINA. 376 x 492 cm.35 000 SEK
760SEMIANTIK KINA. 282 x 202,5 cm.6 500 SEK
761SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 244,5 x 151,5 cm.27 000 SEK
762ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 62 x 64,5 cm.8 500 SEK
763SEMIANTIK KIRMAN. 227 x 140,5 cm.7 000 SEK
764ANTIK MAHAL. 351,5 x 257,5 cm.9 000 SEK
765ANTIK NINGXIA MEDITATIONSMATTA. 166,5 x 82 cm.22 000 SEK
766ANTIK NINGXIA. 182 x 134 cm.3 600 SEK
767SEMIANTIK NINGXIA FIGURAL. 210,5 x 126 cm.5 000 SEK
768SEMIANTIK/OLD RUMÄNSK KELIM. 293,5 x 197 cm.9 000 SEK
769ANTIK/SEMIANTIK SAROUK. 450 x 334,5 cm.70 000 SEK
770SEMIANTIK SAROUK. 206 x 143 cm.10 000 SEK
771SEMIANTIK/OLD SAROUK. 308 x 210,5 cm.5 000 SEK
772ANTIK SENNEH. 207,5 x 135 cm.17 000 SEK
773SEMIANTIK SENNEH, s.k. Ros-Senneh. 237 x 161,5 cm.10 000 SEK
774SEMIANTIK TEHERAN, möjligen TÄBRIS. 408,5 x 280 cm.52 000 SEK
775SEMIANTIK TEHERAN. 198 x 136 cm.30 000 SEK
776ANTIK TEKKE. 131 x 98,5 cm samt ca 2 cm slätväv på varje kortsida.5 000 SEK
777SEMIANTIK TURKISK/INDISK SANNOLIKT. 753,5 x 436 cm.160 000 SEK