Höstens Klassiska 559

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
480FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).38 000 SEK
481FÄLLBORD. Mälardalen omkring år 1800.13 000 SEK
482FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).10 500 SEK
483FÄLLBORD. Mälardalen, omkring år 1800.5 500 SEK
484FÄLLBORD, av Anders Jacob Rosendahl, verksam i Arboga 1762-1836.15 500 SEK
485TEBORD MED FAJANSBRICKA. Gustavianskt, 1700-talets slut. Troligen Marieberg.287 000 SEK
486SALONGSBORD. Italien, 1800-tal.80 000 SEK
487SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.36 000 SEK
488SKRIVBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.13 200 SEK
489DIVANSBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft. Empire.12 000 SEK
490SKRIVBORD. Charles Boulles art. Barockstil, 1800-tal.115 000 SEK
491BIBLIOTEKSBORD. Nygotik, 1800-talets mitt.121 000 SEK
492MATBORD. Regencystil, 1900-tal.74 000 SEK
493KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.62 000 SEK
494KONSOLBORD, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.82 000 SEK
495KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.30 000 SEK
496KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.24 000 SEK
497KONSOLBORD. Gustavianskt, 1700-talets slut.44 000 SEK
498KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.24 000 SEK
499KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete.18 500 SEK
500KONSOLBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.42 000 SEK
501KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.20 000 SEK
502SOFFA. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.20 500 SEK
503SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.40 000 SEK
504BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.21 000 SEK
505SOFFA. Sengustaviansk, omkring år 1800.12 000 SEK
506SOFFA. Empire, 1800-talets början.30 000 SEK
507BERGERER, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.46 000 SEK
508KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.32 000 SEK
509KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.8 000 SEK
510KARMSTOL. Frankrike, 1700-talets första hälft. Régence.18 000 SEK
511KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
512KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.20 000 SEK
513KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.18 000 SEK
514KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.18 000 SEK
515KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.4 500 SEK
517BERGERE. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.12 000 SEK
518BERGERE. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.38 000 SEK
519BERGERE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.Återrop
520MARQUISE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.30 000 SEK
521KARMSTOLAR, ett par, av Carl Fredrik Flodin (stolmakare i Stockholm 1776-95). Gustavianska.48 000 SEK
522KARMSTOLAR, ett par. Rokoko/Gustavianska, 1770-tal.24 000 SEK
523KARMSTOLAR, fem stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.48 000 SEK
524KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska omkring år 1800.36 000 SEK
525KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.28 000 SEK
526KARMSTOL, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.22 000 SEK
527KARMSTOL, av Melchior Lundberg (mästare i Stockholm 1775-1812). Sengustaviansk.12 500 SEK
528KARMSTOLAR, ett par. Sannolikt Italien, 1800-tal. Tillhört drottning Viktoria, Solliden. Sitsar med broderi av Gustav V.26 000 SEK
529KARMSTOL, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustaviansk.17 000 SEK
530BERGERER, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.Återrop
531KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.27 000 SEK
532KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, 1800-tal.Återrop
533FÅTÖLJ. Nordeuropa, 1820-tal.Återrop
534STOLAR, tio stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska.98 000 SEK
535STOLAR, tio stycken snarlika. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
536STOLAR, åtta stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten omkring år 1800.36 000 SEK
537STOLAR, sex stycken. Gustavianska lindomearbeten.26 000 SEK
538STOLAR, fem stycken, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska. En kopia medföljer.27 000 SEK
539STOLAR, sex stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.23 000 SEK
540STOLAR, fyra stycken av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794 -1820). Sengustavianska.26 000 SEK
541STOLAR, ett par, av Erik Öhrmark (stolmakare i Stockholm verksam 1777-1813).13 500 SEK
543STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1770/80-tal.16 000 SEK
544STOLAR, ett par, sk vouyeuser, av Melchior Lundberg (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska.15 500 SEK
545BANKETTER, ett par, av Ephraim Ståhl, (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.32 000 SEK
546BANKETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.26 000 SEK
547BANKETTER, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft.21 000 SEK
548TABURETTER, tre stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.21 000 SEK
549TABURETTER, fyra stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.23 000 SEK
550TABURETTER, ett par. Sengustavianska, 1800-tal.15 000 SEK
551TABURETTER, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.20 000 SEK
552TABURETT. Gustaviansk, 1700-talets slut.3 500 SEK
553TABURETT, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812). Gustaviansk.4 000 SEK
554FOTPALL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.10 000 SEK
555SPEGELTRYMÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.Återrop
556SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.77 000 SEK
557SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.28 000 SEK
558SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.29 000 SEK
559SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.11 500 SEK
560SPEGEL, av Nils Meunier (verksam Stockholm 1754-1797). Rokoko.12 500 SEK
561SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.30 000 SEK
562SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.22 000 SEK
563SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.18 500 SEK
564SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.27 000 SEK
565SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.19 000 SEK
566SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.32 000 SEK
567SPEGEL, av Lago Lundén (förgyllare och spegelfrabrikör i Stockholm från 1773, död 1819). Sengustaviansk.36 000 SEK
568SPEGEL. Sengustaviansk omkring år 1800.9 500 SEK
569SPEGEL OCH KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Empire.26 000 SEK
570SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par snarlika, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Rokoko.72 000 SEK
571SPEGELLAMPETT, med prins Fredrik Adolfs stämpel 1766. Stockholmsarbete, rokoko.76 000 SEK
572SPEGELLAMPETTER för ett ljus, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft.28 000 SEK
573SPEGELLAMPETT, för två ljus, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1760-tal-1797). Gustaviansk.Återrop
574SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.31 000 SEK
575SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets första hälft. Karl Johan.21 000 SEK
576SPEGELLAMPETT, för fyra ljus, av Johan Martin Berg (verksam i Göteborg 1803-1837). Empire.28 000 SEK
577APPLIQUER, ett par, för två ljus. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.86 000 SEK
578APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.15 000 SEK
579APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Louis XV-stil, 1800-talets slut.20 000 SEK
580LJUSKRONA, för sex ljus. Mellaneuropa, 1700-talets slut.16 000 SEK
581LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk, 1700-talets slut. Hagamodell.210 000 SEK