Höstens Klassiska 559

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1386TALLRIKAR, sju stycken, porslin. Kungl dansk, “Flora Danica”, 1900-tal.Återrop
1387KAKFAT på FOT, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.6 000 SEK
1388TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Kungl. Dansk, ”Flora Danica”, 1900-tal.10 500 SEK
1389SKÅLFAT, porslin. Kungl dansk, "Flora Danica", 1900-tal.4 000 SEK
1390SALADIÈRE, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, Danmark 1960-70-tal.2 000 SEK
1391ASSIETTER, fem stycken (4+1), porslin. Kungl. Dansk, ”Flora Danica”, 1900-tal.3 000 SEK
1392KRUKA, lergods. Neolitisk.21 000 SEK
1393RÖKELSEKAR med LOCK, keramik. Han dynastin (206 f.Kr – 220 e.Kr).Återrop
1394BRUNN, lergods. Han dynastin (206 f.Kr. – 220 e.Kr).18 000 SEK
1395RÖKELSEKAR, keramik. Tang dynastin (618-907).5 800 SEK
1396JARDINIERE, keramik. Han dynastin (206 f.Kr – 220 e.Kr.).Återrop
1397SÄDESMAGASIN, lergods. Han dynastin (206 f.Kr – 220 e.Kr).5 000 SEK
1398KRUKA med LOCK, keramik. Han dynastin (206 f.Kr. – 220 e.Kr.).Återrop
1399FIGURINER, två stycken, lergods. Västra Han dynastin (206 f.Kr.-220 e.Kr).26 000 SEK
1400TRIPOD, keramik. Lian, Västra Han dynastin (206 f.Kr. – 220 e.Kr.).Återrop
1401KANNA, lergods. Tang dynastin (618-907 e.Kr.).20 000 SEK
1402FAT på FOT, lergods. Tang dynastin (618-907e.Kr.).Återrop
1403KRUKA med LOCK, lergods. Tang dynastin (618-907 e.Kr.).9 000 SEK
1404KRUKA med LOCK, keramik. Tang dynastin (618-907 e.Kr.).12 000 SEK
1405FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907 e.Kr.).22 000 SEK
1406FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907 f.Kr.).3 800 SEK
1407KRUKOR, två stycken, lergods. Tang dynastin (618-907 e.Kr.).5 000 SEK
1408SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).Återrop
1409SKÅL, ding. Norra Song dynastin (960–1127).1 500 SEK
1410FIGURIN, keramik. Song/Yuan dynastin.Återrop
1411SKÅLFAT, keramik. Song dynastin (960-1279).3 500 SEK
1412SKÅLAR, fem stycken, Song/Yuan dynastin.4 500 SEK
1413KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279).4 000 SEK
1414SKÅLFAT, keramik. Song dynastin (960-1279).17 500 SEK
1415RÖKELSEKAR, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).Återrop
1416SKÅL, keramik. Song/Yuan dynastin.9 800 SEK
1417SKÅL, keramik. Song/Yuan dynasty.13 000 SEK
1418KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279).Återrop
1419SKÅLAR, två stycken, keramik. Song dynastin (960-1279).2 600 SEK
1420FAT, keramik. Ming dynastin (1368-1644).26 000 SEK
1421KRUKA, keramik. Tidig Ming dynasti (1368-1644).16 000 SEK
1423SKÅL, keramik. Yuan/Ming dynastin. Longquan.3 000 SEK
1424HUVUD, skifferartad sten, Gandhara troligen omkring 200 e Kr.Återrop
1425STELE, sten. Enligt inskription Tang dynastin. Troligen senare.10 000 SEK
1426PRESS/TYNGD, sten. Troligen Qing dynastin.4 500 SEK
1427BUDDHA, brons, Ming dynastin, 1500-tal.9 000 SEK
1428FIGURIN, förgylld brons. Ming dynastin (1368-1644).135 000 SEK
1429FIGURIN, förgylld brons. Ming dynastin.175 000 SEK
1430TEMPELKLOCKA, brons. Troligen sen Ming dynasti.22 000 SEK
1431SKULPTUR, brons. Ming dynastin (1368-1644).98 000 SEK
1432FIGURIN, brons. Ming dynastin.78 000 SEK
1434LAMA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.30 000 SEK
1435VAS, brons. Qing dynastin, med Xuandes sex karaktärers märke.82 000 SEK
1436VAS, brons. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.16 000 SEK
1437FIGURINER, tre stycken, förgylld brons. Qing dynastin 17/1800-tal.12 600 SEK
1438FIGURIN, brons. Sinotibetansk, Qing dynastin.10 300 SEK
1439BUDDHA, förgylld koppar. Sen Qing dynasti, 1800-tal.10 000 SEK
1440STIGBYGLAR, ett par, patinerad och emaljerad brons. Qing dynastin, 1800-tal.27 000 SEK
1441Rökelsekar, patinerad brons. Qing dynastin med Xuandes märke.27 000 SEK
1442RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, med Xuandes märke.35 000 SEK
1443RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.23 000 SEK
1445BUDDHAHUVUD, sandsten. Lopburi typ. senare (Thailand), 16/1700-tal.12 000 SEK
1446BUDDHA, förgylld brons. Thailand, Ratanakosin, 1800-tal.7 000 SEK
1447ARMBAND, förgylld metall och emalj. Delvis Tang dynastin, omarbetat av Hallberg.Återrop
1448VAS, cloisonné. Ming dynastin.6 500 SEK
1449FIGURIN, brons och cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.7 000 SEK
1450BRICKA, cloisonné. Qing dynasty, 1800-tal.14 000 SEK
1451JARDINIERE, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.3 200 SEK
1452VASER, ett par, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.30 000 SEK
1453VAS, porslin. Ming dynastin (1368-1644).31 000 SEK
1454TAKRYTTARE, lergods. Ming dynastin (1368-1644).12 500 SEK
1455TAKTEGEL, ett par, keramik. Sen Ming dynasti (1368-1644).46 000 SEK
1456BORDSKÄRMAR, ett par, biskviporslin. Qing dynastin, omkring år 1700.44 000 SEK
1457TAKRYTTARE, ett par, keramik. Qing dynastin, 16/1700-tal.6 700 SEK
1458FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1600-tal.4 500 SEK
1459FAT, porslin. Ming dynastin (1368-1664), Swatow.Återrop
1460FAT, porslin. Ming dynastin, Jiajings märke och period (1521-1567).200 000 SEK
1461SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, Wanlis märke och period (1573-1613).31 000 SEK
1462KEJSERLIGT EDIKT, Jiaqing (1796-1820), daterat 1809 och från tiden.68 000 SEK
1463MÅLNING samt KALLIGRAFI, på siden av okänd konstnär, Qing dynastin.46 000 SEK
1464MÅLNING samt KALLIGRAFI, fem avsnitt, på siden och papper av okänd konstnär, Qing dynastin.95 000 SEK
1465MÅLNING, på siden av okänd konstnär, Qing dynastin.8 000 SEK
1466MÅLNING, på siden av okänd konstnär. Qing dynastin.15 500 SEK
1467OKÄND KONSTNÄR, sidenmålningar, 18 st, Kina. Qing dynastin.Återrop
1468MÅLNING, på siden av okänd konstnär, Qing dynastin.9 000 SEK
1469BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji".20 000 SEK
1470GLASMÅLNINGAR, ett par. Qing dynastin, ca 1800.60 000 SEK
1471GLASMÅLNINGAR, två stycken. Qing dynastin.72 000 SEK
1472DOCKOR, ett par, textil och biskvi. Qing dynastin.Återrop
1473VAS, silver. Pao Sheng Workshop, Post China Trade period (efter 1885).11 000 SEK
1474BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).350 000 SEK
1475KOPP, emalj på koppar. Qing dynastin med Qianlongs fyra karaktärers märke.250 000 SEK
1476BORD, ett par, rödlackerat trä. Qing dynastin 1700/1800-tal.320 000 SEK
1477KABINETTSKÅP, trä och lack. Japan, Edo troligen Momoyama.50 000 SEK
1478SYBORD, lack och trä. Qing dynastin ca 1800.Återrop
1479VIKSKÄRM, sexdelad, Kina, tidigt 1900-tal.Återrop
1480SKULPTUR, lack och pastellage. Ming dynastin (1368-1644).Återrop
1481BUDDHA på TRON, trä och lack. Japan, 1800-tal.9 500 SEK
1482ASK med LOCK, cloisonne. Japan, Meiji (1867-1912).11 500 SEK
1483VASER, två stycken, cloisonne. Japan, Meiji (1867-1912).2 000 SEK
1484PENSELSTÄLL, zitanträ. Troligen, Qing dynastin, 1800-tal.29 000 SEK
1485PENSELSTÄLL, zitanträ. Troligen sen Qing dynasti.6 500 SEK
1486VATTENDROPPARE, zitanträ. Troligen sen Qing dynasti.8 500 SEK
1487PENSELVAS, zitanträ. Sen Qing dynasti.30 000 SEK
1488PENSELBAD, skulpterat trä. Sen Qing dynasti.Återrop