Höstens Klassiska 559

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1287Handskrift, dokument över prins Pjotr Vasiljevich Lopukhins livegna, 1798.8 000 SEK
1288FOTOGRAFI, Ryssland, sent 1800-tal.11 500 SEK
1289PROGRAMBLAD SAMT MINNESADRESS, tre stycken, Ryssland, 1905-1916.Återrop
1290Petr Petrovich Gnedich, ISTORIIA ISKUSSTV : ZODCHESTVO, SHIVOPIS', VAIANIE. 1-3.14 000 SEK
1291Igor Emmanuilovich Grabar, ISTORIIA RUSSKOGO ISKUSSTVA. V OBRABOTKE OTDEL'NYKH CHASTEI PRINIALI ALEKS. BENUA ... 1-3 & 5-6 .28 000 SEK
1292(Alexander I, Emperor of Russia) - Nikolai Karlovich Shilder [or Shil'der] IMPERATOR ALEKSANDR PERVYI, EGO ZHIZN I TSARSTOVANIE. 1-4.31 000 SEK
1293Charlotte de Caumont de la Force, GEROISKOI DUKH I LIUBOVNYIA PROKHLADY GUSTAFA VAZY, KOROLIA SHVEDSKAGO. PEREVEL S FRANTSUZSKAGO E. KH.10 000 SEK
1294(Nicholas I, Emperor of Russia) - Nikolai Karlovich Shilder [or Shil'der] IMPERATOR NIKOLAI PERVYI, EGO ZHIZN I TSARSTOVANIE. 1-2.46 000 SEK
1295Grigorii Petrovich Danilevskii, SOCHINENIIA. 1-24 in seven volumes.2 500 SEK
1296Oskar Jäger, VSEOBSHCHAIA ISTORIIA. 1-4.10 500 SEK
1297André Levinson, MASTERA BALETA.2 000 SEK
1298Lev Nikolaevich Tolstoi (Tolstoy), SOCHINENIIA. 1-12 in 6 volumes.15 000 SEK
1299Ivan Sergeevich Turgenev, POLNOE SOBRANIE SOCHINENII. 1-12 in 7 volumes.5 500 SEK
1300LINNEDAMASTDUK. Ryssland 1800-tal. 233,5 x 229 cm.Återrop
1301VINGLAS, Tyskland, 1700-talets andra hälft.3 200 SEK
1302POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal.Återrop
1303VINGLAS, sex stycken. Tyskland, 1700-talets andra hälft.4 400 SEK
1304BRÖLLOPSGLAS, två stycken. Tyskland, 1700-talets slut.10 000 SEK
1304AALEGLAS, 18 stycken. 1700-tal.6 400 SEK
1305BÄGARGLAS, Sverige, 1700-tal.4 800 SEK
1306POKALGLAS, sex stycken. 1700-tal, troligen Kungsholms glasbruk.9 000 SEK
1307SPETSGLAS, Sverige, 1700-tal.6 500 SEK
1308SPETSGLAS, Sverige, 1700-tal.7 000 SEK
1308ASPETSGLAS, fem stycken, olika. Sverige, 1700-tal.11 000 SEK
1309STARKVINSGLAS, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft, troligen Cedersberg.10 200 SEK
1310VINGLAS, 12 stycken. Sverige, omkring 1800, troligen Casimirsborg.7 500 SEK
1311VINGLAS, sju stycken. Sverige, sengustavianska.4 600 SEK
1312SELTERGLAS, åtta stycken. Sverige, sengustavianska.7 500 SEK
1313VINGLAS, sex stycken. Sverige, sengustavianska.5 800 SEK
1314SELTERGLAS, 12 stycken samt KARAFF. Sverige, 1800-tal.5 400 SEK
1315FLASKOR, ett par, rött glas. Empire, möjligen Zechlin, Preussen.Återrop
1317PLAKETT, fajans. Italien, troligen Castelli 16/1700-tal.5 000 SEK
1318FAT, fajans. Italien, 1600-tal.6 100 SEK
1319APOTEKSKRUS, majolika. Italien, toligen Urbino 16/1700-tal. Bär datering 1628.32 000 SEK
1320KOPP, samt FAT, majolika. Italien, Urbino, 1700-tal.7 000 SEK
1321FAT, fajans. Omkring 1700, troligen Holland.2 200 SEK
1322URNA, fajans. Delft, 1700-tal.5 200 SEK
1323FAT, fyra stycken, fajans. Delft, 1700-tal.3 000 SEK
1324URNA med LOCK, fajans. Delft, 1700-tal.14 000 SEK
1325TALLRIKAR, 10 stycken, flintgods. Paris, Creil/Choisy/Monterrad, 1800-talets början.Återrop
1326TALLRIKAR, åtta stycken, flintgods. Frankrike, Choisy, tidigt 1800-tal.Återrop
1327TALLRIKAR, nio stycken, flintgods. Frankrike, Creil, tidigt 1800-tal.Återrop
1328TALLRIKAR, 10 stycken, flintgods. Frankrike, Creil, tidigt 1800-tal.Återrop
1329FAT, kopparlysterkeramik. Historismus 17/1800-tal.29 000 SEK
1330VAS, fajans. Omärkt, troligen Rörstrand 1740-tal.Återrop
1331SKRIVSTÄLL, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm, daterad 3/5 1756.14 500 SEK
1332SÅSSNIPOR, ett par, fajans. Rörstrand, daterade 1/7 (17)65 resp 10/8 (17)63.11 000 SEK
1333SKÅL, med LOCK, fajans. Sverige 1700-tal.2 000 SEK
1334GALLERSKÅL, fajans. Rörstrand, 1700-tal.15 000 SEK
1335URNA med LOCK, fajans. Marieberg, 1770.8 000 SEK
1336CREMEKOPPAR, med LOCK, sex stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.Återrop
1337CREMEKOPPAR, med LOCK, ett par, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.7 000 SEK
1338URNA, bemålat lergods. Dekorerad av Louis Masreliez (1747-1810). Sverige, omkring 1800.52 000 SEK
1339SERVISDELAR, 14 stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.4 200 SEK
1340SALTKAR, två stycken samt SKÅLFAT, porslin. Meissen, 1700-tal.2 800 SEK
1341KOPP med FAT, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).3 000 SEK
1342TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Meissen, Marcolinis period ca 1800.Återrop
1343FIGURINER, två stycken, biskvi. Meissen, 1800-tal.6 000 SEK
1344FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-talets andra hälft.3 000 SEK
1345SERVIS, 88 delar, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.35 000 SEK
1346FIGURGRUPP, porslin. Meissen, omkring 1900.6 500 SEK
1347PRAKTURNA, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.7 000 SEK
1348FIGURIN, porslin. Meissen, troligen 1800-talets andra hälft.Återrop
1349FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-talets slut.3 000 SEK
1350FIGURGRUPP, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.4 200 SEK
1351FIGURGRUPP, porslin. Meissen, omkring 1900. "Europa och tjuren".7 000 SEK
1352FIGURGRUPP, porslin. Meissen, 1900-tal.Återrop
1353KOPP med FAT, porslin. Berlin, 1800-talets första hälft.2 000 SEK
1354MINIATYRER, 2 st, porslin med förgyllda och emaljerade ramar. 1800-tal.Återrop
1355PLAKETT, porslin. Troligen Tyskland, omkring 1880.7 500 SEK
1356KAFFE och TESERVIS, 29 delar, porslin. Berlin, 1913.19 000 SEK
1357FIGURIN med SOCKEL, porslin. Berlin, sekelskifte 1900.6 400 SEK
1358KLOCKGARNITYR, tre delar, brons och porslin. Charles Frederick Wassell, 43 Fenchurch Street, London, ca 1869.30 000 SEK
1359FIGURINER, 2 st, porslin. England, 1800-talets andra hälft.Återrop
1360GLACIERER med INSATS och LOCK, ett par, porslin. Wien, 1800-tal.29 000 SEK
1361SKÅL med LOCK och FAT, porslin. Sèvres, med målarsignatur för Bined (1750-1775).3 000 SEK
1362TALLRIKAR, ett par, porslin. Frankrike, Sèvres, 1700-tal.26 000 SEK
1363KOPPAR med FAT, ett par, mjukt porslin. Frankrike, Sèvres med målarsignatur för Pierre Le Jeune, Jean Jacques.4 000 SEK
1364TEKANNA med LOCK, porslin. Frankrike, Sèvres märkt dd för 1781.4 000 SEK
1365VINKYLARE, två delar, mjukt porslin. Frankrike, Rue Thiroux, 1700-talets slut.Återrop
1366TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. Frankrike, Empire.Återrop
1367GALLERSKÅL, porslin. Frankrike, Empire.3 500 SEK
1368PRAKTURNA, porslin. Frankrike, Empire.6 500 SEK
1369TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Empire.Återrop
1370KOPPAR med FAT, tre stycken, porslin. Frankrike, Empire.5 500 SEK
1371TALLRIK, porslin. Frankrike, 1800-tal.Återrop
1372TALLRIK, porslin. Paris, Darte, 1800-tal.Återrop
1373TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres, Louis Philippe.Återrop
1374GARNTIYR, fem delar, porslin och brons. Frankrike, 'Sèvres', 1800-tal. Signerat P.D. Boucher.160 000 SEK
1375PRAKTURNOR på SOCKEL, ett par, porslin. Frankrike, 1800-talets mitt, Jacob Petit.Återrop
1376URNOR, ett par, porslin och metall. Frankrike, "Sèvres-stil", omkring 1900.11 500 SEK
1377SERVIS, 56 delar, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.300 000 SEK
1378TERRIN med LOCK, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.20 000 SEK
1379VINKYLARE/YTTERFODER, porslin. Kungl. Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.Återrop
1380FAT, porslin. Kungl Dansk, “Flora Danica”, 1890-tal.Återrop
1381FAT, porslin. Kungl. Dansk, “Flora Danica”, 1900-tal.3 500 SEK
1382FAT, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.3 200 SEK
1383TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.12 500 SEK
1384CYLINDERKANNA, KAFFEKOPPAR med FAT, ett par samt ASSIETTER, ett par, porslin. Kungl dansk, "Flora Danica".8 000 SEK
1385KOPPAR med FAT, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, ”Flora Danica”, 1900-tal.Återrop