494
223607

BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets förra del. Régence.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 400 - 7 190 EUR
5 690 - 7 590 USD
Klubbat pris
45 000 SEK

Fanerad med valnöt. Beslag av mässing. Fyra lådor. Längd 103, bredd 63, höjd 82 cm.

Fanerlagningar, fåtal beslag och lambrekäng saknas.

Proveniens

Enligt nedtecknad redogörelse från 1933: "Prosten och kyrkoherden i Alfta Lars Hedman och hans fru Elisabeth Hällström skänkte denna byrå till sin 25 mars 1763 födda dotter Elisabeth, då hon fyllde sexton år. Hon gav byrån till sin i gifte med majoren Gustaf Gyllengahm den 27/4 1784 födda dotter Christina Elisabeth, då hon fyllde 16 år, varefter hennes i äktenskap med prosten i Norrala och Frönö Fredrik Jacob Rönquist den 30/8 1820 födda dotter Caroline Fredrika fick den på sin 16-årsdag..."

Denna byrå är sannolikt tillverkad i Stockholm av en franskskolad snickare vid slottsverkstaden i samband med inredandet av Stockholms slott på 1730-talet. Jämför liknande byråar sålda på Bukowskis auktion 469, hösten 1989, katalognr 451; samt en byrå såld på Bukowskis auktion 479, våren 1991, katalognr 134.