Contemporary 564

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
5BRUNO MATHSSON, karmstol, ca 1931.Ritningen intagen och publicerad i Svenska Slöjdföreningen mönsterblad nr 259.
17ERIK KARLSTRÖM, stolar, 1 par, ca 1965.Erik Karlström född år 1917.
20BERTIL VALLIEN, golvljusstake "Livets träd", Boda Smide.Tre lösa glaskläppar finns.
39CAROLINE SCHLYTER, bord/bänk "Trapp", Forsnäs 1990-tal.Omfattas av konstnärsavgift.
41CAROLINE SCHLYTER, barnstol "Lilla M", Forsnäs 1990-tal.Omfattas av konstnärsavgift (d).
73VERNER PANTON, taklampa "Fun 3 DM" Danmark 1960-tal.Fun 3 DM. Lösa prismor medföljer.
74VERNER PANTON, taklampor, 2 st "Fun 2 DM", Danmark 1960-tal.Fun 2 DM
84EERO SAARINEN, karmstolar, 6 st, "Tulip", Knoll International, USA.Omlackerade.
122MATTA. Tuftad. 254 x 186,5 cm. Design av Serge Poliakoff, Frankrike, 1970-tal.Lite smutsig. Baksidan lite klistrig, en sida har obetydliga skador.
124MATTA. "Red on Blue", Chosen love. Tuftad 1995. 182,5 x 184 cm. Robert Indiana, USA, född 1928.Smärre fläckar.
178ANDY WARHOL, "Marilyn".Korrekt utrop 700-900.000 / Correct estimate 700-900.000
189LOVISA RINGBORG, "Hunting Ghosts", 2009.Sophie Allgårdh, "Passioner och bestyr - svensk konst på 2000-talet", SAK årsbok 2011 publikation nr 120, 2011, avbildad helsida i färg sid 179.
200ROSEMARIE TROCKEL, "Bibliothek Babylon Yellow".Observera nytt utrop 14000-16000 kr.
201ROSEMARIE TROCKEL, Blandteknik på fotografisk grund," sign och num 11/15, dat -97.Observera nytt utrop 14000-16000 kr.
204SØLVE SUNDSBØ, "Perroquet # 14", 2008.Omfattas av följerätt (d)
209TUIJA LINDSTRÖM, "Maria in an Arch", 1991.Numrerad 3/6.
239WALTER NIEDERMAYR, "Titlis, I", 1999 (Diptyk).Diptyken är placerad i fel följd i den tryckta katalogen. Men presenteras i rätt följd i visningen samt i webbkatalogen.
249LIU BOLIN, "Hiding in the City, 87".Certifikat medföljer objektet.
278CLAY KETTER, "Miramar 1", 2007.Unikt exemplar.
287FRANCOIS GILLET, "Sea-slug dreaming (part 3)", 2007.Omfattas av följerätt (d)
326NATHALIA EDENMONT, "Love", 2005.Omfattas av följerätt (d)
340ROGER RISBERG, "Eld och flicka".Tekniken är en oljebaserad bas och det övre skicket i ackryl.
377ROGER RISBERG, "Adam och Eva".Korrekt titel är "Adam och Eva". Målningen är utförd 1992-1993. Tekniken är en oljebaserad bas och det övre skicket i ackryl.
384LG LUNDBERG, "Stängsel".Korrekt utropspris är 10 000 - 15 000 kr.
394LARS ENGLUND, "Pars pro toto".Korrekt titel är "Pars pro toto".
398JENS FÄNGE, "The Landscapist".Sophie Allgårdh, "Passioner och bestyr - svensk konst på 2000-talet", SAK årsbok 2011 publikation nr 120, 2011, avbildad helsida i färg sid 110.
408DAN WOLGERS, "Mor och barn".Korrekt titel skall vara "Mor och barn".
413JOCKUM NORDSTRÖM, "Dödsskogen".Utställd på MoMA QNS, New York, "Drawing now: Eight propositions", 17 oktober 2002– 6 januari 2003 samt avbildad i katalogen.
424LARS ENGLUND, "Aquarelief".Korrekt titel är "Aquarelief".
463PETER JOHANSSON, "Head".Omfattas av följerätt (d)
472CÉSAR BALDACCINI, "Insecte".Korrekt utrop 75-80.000. /Correct estimate; 75-80.000.
485DAMIEN HIRST, "Deckchair/red".Korrekt utrop 12-15.000./Correct estimate; 12-15.000.

Tillkomna föremål

Det finns inga tillkomna föremål.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
142JIM DINE, "The hand-colored Viennese hearts III".
176BEN VAUTIER, "In black".
177BEN VAUTIER, "I am sad".
181ANDY WARHOL, "Self-portrait".
207TUIJA LINDSTRÖM, "Sandemar II", 1990.
252ANDRES SERRANO, "Russia (Saleima Ishakovna, Stalinist)", 2005.
415ANTONY GORMLEY, ”Kastellet Girl”.
428OLA BILLGREN, "Promenad".
443LEONARD FORSLUND, "Chiffer".
446ERNST BILLGREN, "Treasures".
486DAMIEN HIRST, "The Hours Spin Skull".

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.