Contemporary 564

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
5BRUNO MATHSSON, karmstol, ca 1931.Ritningen intagen och publicerad i Svenska Slöjdföreningen mönsterblad nr 259.
17ERIK KARLSTRÖM, stolar, 1 par, ca 1965.Erik Karlström född år 1917.
20BERTIL VALLIEN, golvljusstake "Livets träd", Boda Smide.Tre lösa glaskläppar finns.
39CAROLINE SCHLYTER, bord/bänk "Trapp", Forsnäs 1990-tal.Omfattas av konstnärsavgift.
41CAROLINE SCHLYTER, barnstol "Lilla M", Forsnäs 1990-tal.Omfattas av konstnärsavgift (d).
73VERNER PANTON, taklampa "Fun 3 DM" Danmark 1960-tal.Fun 3 DM. Lösa prismor medföljer.
74VERNER PANTON, taklampor, 2 st "Fun 2 DM", Danmark 1960-tal.Fun 2 DM
84EERO SAARINEN, karmstolar, 6 st, "Tulip", Knoll International, USA.Omlackerade.
122MATTA. Tuftad. 254 x 186,5 cm. Design av Serge Poliakoff, Frankrike, 1970-tal.Lite smutsig. Baksidan lite klistrig, en sida har obetydliga skador.
124MATTA. "Red on Blue", Chosen love. Tuftad 1995. 182,5 x 184 cm. Robert Indiana, USA, född 1928.Smärre fläckar.
178Andy Warhol, "Marilyn".Korrekt utrop 700-900.000 / Correct estimate 700-900.000
189Lovisa Ringborg, "Hunting Ghosts", 2009.Sophie Allgårdh, "Passioner och bestyr - svensk konst på 2000-talet", SAK årsbok 2011 publikation nr 120, 2011, avbildad helsida i färg sid 179.
200Rosemarie Trockel, "Bibliothek Babylon Yellow".Observera nytt utrop 14000-16000 kr.
201ROSEMARIE TROCKEL, Blandteknik på fotografisk grund," sign och num 11/15, dat -97.Observera nytt utrop 14000-16000 kr.
204Sølve Sundsbø, "Perroquet # 14", 2008.Omfattas av följerätt (d)
209Tuija Lindström, "Maria in an Arch", 1991.Numrerad 3/6.
239Walter Niedermayr, "Titlis, I", 1999 (Diptyk).Diptyken är placerad i fel följd i den tryckta katalogen. Men presenteras i rätt följd i visningen samt i webbkatalogen.
249Liu Bolin, "Hiding in the City, 87".Certifikat medföljer objektet.
278Clay Ketter, "Miramar 1", 2007.Unikt exemplar.
287Francois Gillet, "Sea-slug dreaming (part 3)", 2007.Omfattas av följerätt (d)
326Nathalia Edenmont, "Love", 2005.Omfattas av följerätt (d)
340Roger Risberg, "Eld och flicka".Tekniken är en oljebaserad bas och det övre skicket i ackryl.
377Roger Risberg, "Adam och Eva".Korrekt titel är "Adam och Eva". Målningen är utförd 1992-1993. Tekniken är en oljebaserad bas och det övre skicket i ackryl.
384LG Lundberg, "Stängsel".Korrekt utropspris är 10 000 - 15 000 kr.
394Lars Englund, "Pars pro toto".Korrekt titel är "Pars pro toto".
398Jens Fänge, "The Landscapist".Sophie Allgårdh, "Passioner och bestyr - svensk konst på 2000-talet", SAK årsbok 2011 publikation nr 120, 2011, avbildad helsida i färg sid 110.
399Anders Knutsson, "Yellow #9".Omfattas av följerätt (d)
408Dan Wolgers, "Mor och barn".Korrekt titel skall vara "Mor och barn".
413Jockum Nordström, "Dödsskogen".Utställd på MoMA QNS, New York, "Drawing now: Eight propositions", 17 oktober 2002– 6 januari 2003 samt avbildad i katalogen.
424Lars Englund, "Aquarelief".Korrekt titel är "Aquarelief".
463Peter Johansson, "Head".Omfattas av följerätt (d)
472César Baldaccini, "Insecte".Korrekt utrop 75-80.000. /Correct estimate; 75-80.000.
485Damien Hirst, "Deckchair/red".Korrekt utrop 12-15.000./Correct estimate; 12-15.000.

Tillkomna föremål

Det finns inga tillkomna föremål.

Utdragna föremål

Nr.
142
176
177
181
207
252
415
428
443
446
486

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.