426
267545

BORD, ett par, av Anders Lundelius 1785 (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustavianska.

Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
26 500 - 30 900 EUR
27 600 - 32 200 USD
Klubbat pris
330 000 SEK

Fanerade med alrot. Beslag och fottrissor av mässing. I sargen låda. Fyrsidiga nedåt avsmalnande ben. Signerade med bläck i resp. låda "And: Lundelius Stockholm" samt med Stockholms hallstämpel 1785. Längd 65, bredd 35, höjd 73 cm. En nyckel medföljer.

Senare lås.