Madeleine Pyk – en samling F769
328
279884

Axel Fridell

(Sverige, 1894-1935)
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 640 - 8 540 EUR
7 600 - 9 770 USD
Klubbat pris
76 000 SEK
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Axel Fridell
(Sverige, 1894-1935)

"Mr. Simmons" (Tidningsläsaren)

Torrnål (V état av V), 1933, signerad med blyerts. 29,9 x 23,9 cm, bladstorlek 45,3 x 30,6 cm (Japan).

Gulnad. Bladets kanter vikta (15 mm, 17 mm, 45 mm och 72 mm).

Proveniens

Direktör Dani Liebenfeld, Norrköping.

Haskel 365.

"John Simmons bodde på Miss Cocks pensionat på 85 Oakley Street i flera år i början av och mitten av 1930-talet. Han hade prövat på flera olika yrken, men under de arbetslösa perioderna fick han kost och logi av Miss Cock mot att han bl a tog hand om pensionatets bokföring." (Haskel, "Bilder 1", s. 318). "Eftersom John Simmons relativt fritt kunde disponera en stor del av sin tid så accepterade han att sitta modell för Axel några timmar per dag. Enligt en obekräftad uppgift kunde Axel därigenom slå två flugor i en smäll: dels fick han en lugn och tystlåten modell, dels kunde han på detta sätt återgälda alla de shillings som han genom ren tur vunnit av John Simmons när de på traktens pubar tillsammans kastat tärning om vem som skulle betala nästa omgång. ...John Simmons... hade en enda sak mot att sitta modell, nämligen att han måste ha den höga hatten på sig! Den var i hans ögon en symbol för en samhällsklass som han definitivt inte ansåg sig tillhöra, och han bad Axel förgäves att slippa bära den." (Haskel, "Bilder 2", s. 470).