369
320247

Lars Jacob von Röök

(Tyskland/Sverige, 1778-1867)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Lars Jacob von Röök
(Tyskland/Sverige, 1778-1867)

"Beppo"

Inskriberad på spännramen "Måladt af Hofintendent v. Röök". Duk 28,5 x 19,5 cm. Samtida förgylld ram.

Porträttet är troligtvis utfört under någon av von Rööks första resor till Italien i början av 1800-talet.