Vårens Klassiska 568

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1635SKÅLFAT, keramik. Qing dynastin.26 000 SEK
1636VAS, keramik, Qing dynastin.6 000 SEK
1637VASER, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.23 000 SEK
1638URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med Kangxis sex karaktärers märke.17 000 SEK
1639VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.4 200 SEK
1640VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.26 000 SEK
1641TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Kanton, Sen Qing dynasti.32 000 SEK
1642VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.4 600 SEK
1643FLASKA, porslin. Sen Qing dynasti, med Qianlong sigillmärke.Återrop
1644VAS, porslin. Qing dynastin med Qianlongs sex karaktärers märke.5 500 SEK
1645VAS, porslin. Troligen Republik, med Jiaqings sigillmärke.950 000 SEK
1646SKÅL, porslin. Republik, med Qianlong sigillmärke.8 000 SEK
1647VASER, ett par, porslin. Sen Qing dynastin, med Qianlong sigillmärke.42 000 SEK
1648RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin.72 000 SEK
1649VAS, porslin. Qing dynastin.33 000 SEK
1650SKÄRM, trä och porslin, sexdelad. Qing dynastin, 1800-tal.26 000 SEK
1651VASER, ett par, porslin. Tidigt 1900-tal, med Qianlongs sigillmärke.160 000 SEK
1652FAT, porslin. Qing dynastin med Kangxis sex karaktärers märke.130 000 SEK
1653VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.6 500 SEK
1654LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.5 500 SEK
1655KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.11 000 SEK
1656RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin.5 500 SEK
1657FIGURINER, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.9 000 SEK
1658URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.4 000 SEK
1659VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.28 000 SEK
1660URNA med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti, 1800-tal.12 000 SEK
1661SKÅLAR, sju stycken, porslin. Sen Qing dynasti.Återrop
1662SKÅL, porslin. Kina, Republik med Guanxus sex karaktärers märke.22 000 SEK
1663SKÅLAR, ett par, porslin. Kina, Republik.52 000 SEK
1664FAT, porslin, Kina. 1900-tal. Med Qianlong sex karaktärers märke.8 500 SEK
1665VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, troligen Yongzheng med Wanli sex karaktärers märke.16 000 SEK
1666VASER, ett par, porslin. Troligen 1900-tal med Wanli sex karaktärers märke.11 500 SEK
1667VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.8 000 SEK
1668VAS, porslin. Kina, Republik, med Qianlong sigillmärke.260 000 SEK
1669FAT, porslin. troligen sen Qing dynastin med Guangxu sex karaktärers märke.7 000 SEK
1670FAT, porslin. Kutani, Japan, Meiji (1868-1912).4 800 SEK
1671SKÅLFAT, två stycken, porslin. Ming dynastin, med Wanli sex karakärers märke och period (1572–1620).Återrop
1672VAS, porslin. Ming dynastin med Wanli sex karaktärers märke och period (1573-1620).22 000 SEK
1673KRUKA, porslin. Ming dynasti, Wanli (1573-1620).30 000 SEK
1674FAT, porslin. Ming dynastin, med Wanli sex karaktärers märke.42 000 SEK
1675URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).50 000 SEK
1676URNA med LOCK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).20 000 SEK
1677FAT, kraakporslin, Kina. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).Återrop
1678SKÅLAR, fyra stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).3 000 SEK
1679FAT, fyra stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).6 000 SEK
1680URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).15 000 SEK
1681SKÅL, porslin, Ming dynastin, Wanli (1573-1620).5 000 SEK
1682FAT, porslin. Ming dynastin, med Xuande sex karaktärers märke.12 500 SEK
1683URNA, porslin. Transition, 1600-tal.16 000 SEK
1684URNA, porslin. Transition, 1600-tal.32 000 SEK
1685KRUKA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.37 000 SEK
1686FAT, porslin. Transition, 1600-tal.3 800 SEK
1687VAS, porslin. Transition, 1600-tal.29 000 SEK
1688VAS, porslin. Transition 1600-tal.7 500 SEK
1689SKÅL, porslin. 1600-talets mitt.6 500 SEK
1690KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).33 000 SEK
1691BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).3 800 SEK
1692VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).40 000 SEK
1693VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).8 500 SEK
1694PENSELVAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).46 000 SEK
1695TEKANNA med LOCK, kompaniporslin, Kina. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
1696TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).9 000 SEK
1697TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
1698FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).6 500 SEK
1699SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).6 500 SEK
1700SENAPSBURK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).5 000 SEK
1701VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).17 500 SEK
1702VÄGGCISTERN/FONTÄN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
1703SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722), med Jiajing sex karaktärers märke .22 000 SEK
1704VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).26 000 SEK
1705VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).Återrop
1706SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).12 500 SEK
1707FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).8 000 SEK
1708FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).2 500 SEK
1709FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).4 000 SEK
1710KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).17 000 SEK
1711VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).52 000 SEK
1712HANDFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).12 500 SEK
1713KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).12 000 SEK
1714SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).10 500 SEK
1715VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).12 500 SEK
1716SKÅL och LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
1717VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).6 500 SEK
1718KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).8 000 SEK
1719KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).6 500 SEK
1720TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.14 500 SEK
1721PRAKTURNA, porslin. Qing dynastin.600 000 SEK
1722Ytterfoder, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).20 000 SEK
1723BÅLSKÅL med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
1724SERVIS, 87 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).40 000 SEK
1725FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).20 000 SEK
1726STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).11 000 SEK
1727STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).9 000 SEK
1728TERRINFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).15 500 SEK
1729FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.39 000 SEK
1730FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).6 500 SEK
1731FAT med SIL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).21 000 SEK
1732TERRIN, med LOCK och FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).6 000 SEK
1733URNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).10 000 SEK
1734URNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).6 500 SEK