Vårens Klassiska 568

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1835BÄGARE, silver. Troligen Tang dynastin.60 000 SEK
1836SPEGEL, förgylld brons. Tang dynastin.52 000 SEK
1837VAS, delvis förgylld. Tang dynastin.24 000 SEK
1838TRIPOD med LOCK, delvis förgyllt silver. Troligen Tang dynastin.60 000 SEK
1839BÄGARE, silver. Troligen Tang dynastin.50 000 SEK
1840KRUKA med LOCK och HÄNKEL, försilvrad. Troligen Tang dynastin.30 000 SEK
1841KOPP, silver. Troligen Tang dynastin.72 000 SEK
1842DOSA, silver. Troligen Tang dynastin.30 000 SEK
1843VAS, försilvrad metall. Troligen Tang dynastin.21 000 SEK
1844ASK med LOCK, silver. Troligen Tang dynastin.8 500 SEK
1845VAS, guld. Qing dynastin, 16/1700-tal.170 000 SEK
1846KENDI, förgylld metall. Ming dynastin.8 500 SEK
1847LÅDA med BÖNEBOK, förgylld metall. Kina.7 000 SEK
1848SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal, med Hongxian fyra karaktärers märke i rött.44 000 SEK
1849FIGURIN, lergods. Sui dynastin (589 - 618).2 400 SEK
1850HANDSPEGEL, brons. Ming dynastin (1368-1644) eller äldre.10 000 SEK
1851RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Arkaiserande, troligen Ming dynastin.12 000 SEK
1852VAS, brons. Ming dynastin, 1500-tal.27 000 SEK
1853VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).4 000 SEK
1854VAS, brons. Arkaiserande, Ming dynastin (1368-1644) eller äldre.Återrop
1855RÖKELSEHÅLLARE, ett par, brons. Tibet, troligen Ming dynastin (1368-1644).3 600 SEK
1856ASK med LOCK, champléve. Sen Qing dynastin (1644-1911).Återrop
1857STELE, brons. Indien, troligen 16/1700-tal.Återrop
1858BODHISATTVA, brons. Sinotibetansk, 1700-tal.160 000 SEK
1859BODHISATTVA, förgylld brons. Tibet/Nepal, 1800-tal.30 000 SEK
1860FIGURGRUPP, brons. Indien, 1800-tal.15 000 SEK
1861FIGURER, två stycken, brons. Indien, 1800-tal.4 200 SEK
1862GUDOMAR, 12 stycken, brons. Indien, 1700-/1800-tal.Återrop
1863SHIVA, kopparlegering. Brahma/Mahadera, sannolikt Indien/Nepal, sent 1800-tal.Återrop
1864BUDDHA, brons. Thailand, 1800-tal eller äldre.Återrop
1865BUDDHA, brons. Thailand, 1800-tal.4 000 SEK
1866TEMPELHUNDAR, ett par, brons. Burma/Thailand, sent 1800-tal.4 000 SEK
1867FIGURINER, ett par, elfenben. Qing dynastin, troligen Qianlong (1736-95).17 500 SEK
1868GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.26 000 SEK
1869SNUSFLASKOR, 10 stycken. Qing dynastin.42 000 SEK
1870URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.24 000 SEK
1871URNOR, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.32 000 SEK
1872HANDFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).7 500 SEK
1873GUANYINER, ett par, blanc de chine. Qing dynastin.Återrop
1874VINOFFERBÄGARE, två stycken, blanc de chine. Qing dynastin, 1700-tal.16 000 SEK
1875VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).24 000 SEK
1876PRAKTVAS, porslin. Qing dynastin med Qianlongs sigillmärke.340 000 SEK
1877VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med hallmärke Qianlong.10 000 SEK
1878TEBURKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).23 000 SEK
1879VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.Återrop
1880VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal, Kanton.27 000 SEK
1881SKULPTURER, två stycken, brons. Japan, 17/1800-tal.7 000 SEK
1882FIGUR, brons. Japan, Meiji, omkring 1900.Återrop
1883ASK med LOCK, brons. Japan, Meiji omkring 1900.2 000 SEK
1884SKULPTUR, brons. Japan, Meiji omkring 1900.10 000 SEK
1885SKULPTURER, två stycken, brons. Japan, Meiji (1868-1912).Återrop
1886RÖKELSEKAR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).10 000 SEK
1887VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912).Återrop
1888RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Japan, Meiji (1868-1912).2 000 SEK
1889FIGURIN, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.3 200 SEK
1890FIGURIN, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.3 200 SEK
1891NETSUKES, sex stycken samt OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).9 500 SEK
1892NETSUKES, åtta stycken, ben och trä. Japan, Meiji (1868-1912).4 700 SEK
1893CEREMONIELLT SVÄRD, Japan, Meiji (1868-1912).37 000 SEK
1894STÄLL. Japan, sen Meiji (1868-1912).1 500 SEK