384
349986

MATTA, semiantik Senneh kelim. Ca 205,5 x 128,5 cm.

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
669 - 860 EUR
759 - 976 USD
Klubbat pris

Röd botten med tätt polykromt heratimönster, medaljong och ljusgröna hörnornament. Tre smala bårder med blommönster.

Obetydligt ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar, skador och hål. Långsidorna något skadade, kortsidorna något avkortade.