Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
1827. VAS, porslin. Kina, troligen Republik.
1827. VAS, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1828. SKÅL, porslin. Kina, troligen Republik.
1828. SKÅL, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1830. SKÅL med LOCK, porslin. Kina, troligen Republik.
1830. SKÅL med LOCK, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1832. SKÅLFAT, porslin. Kina, troligen Republik.
1832. SKÅLFAT, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1833. PLAKETT, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
1833. PLAKETT, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1834. SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal. Med Daoguangs sigillmärke.
1834. SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal. Med Daoguangs sigillmärke.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1835. URNA, porslin. Kina, Republik.
1835. URNA, porslin. Kina, Republik.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1836. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
1836. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1837. SKÅL, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1837. SKÅL, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1838. FAT, kraakporslin. Ming dynstin, Wanli (1572-1620).
1838. FAT, kraakporslin. Ming dynstin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1839. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1839. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1840. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620). Swatow.
1840. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620). Swatow.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1841. TALLRIK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1841. TALLRIK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1842. Fat, porslin, Ming dynastin (1368-1644).
1842. Fat, porslin, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1843. KRUKA, porslin. Ming dynasti, Wanli (1572-1620).
1843. KRUKA, porslin. Ming dynasti, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1844. VAS, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1844. VAS, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1845. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1845. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1848. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1848. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1849. FAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynasitn, Wanli (1572-1620).
1849. FAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynasitn, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1850. TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Troligen 1600-talets mitt.
1850. TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Troligen 1600-talets mitt.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1851. URNA, porslin. Troligen 1600 talets mitt.
1851. URNA, porslin. Troligen 1600 talets mitt.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1852. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1852. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1854. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1854. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1855. VAS, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1855. VAS, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1856. KENDI, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
1856. KENDI, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1857. FAT, porslin. Ming dynastin.
1857. FAT, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1858. KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
1858. KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1859. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal. Med Hallmärke.
1859. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal. Med Hallmärke.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1860. KÄRL, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1860. KÄRL, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1861. FAT, porslin. Transition 1600-talets mitt.
1861. FAT, porslin. Transition 1600-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1862. SKÅL, porslin. 1600-tal.
1862. SKÅL, porslin. 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1863. VAS, porslin. Troligen Transition, 1600-tal.
1863. VAS, porslin. Troligen Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
170 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1864. FAT, porslin. Transition, 1600-tal.
1864. FAT, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1865. SKÅLAR, ett par, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1865. SKÅLAR, ett par, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1866. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
1866. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1867. ASIETTER, fyra stycken, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1867. ASIETTER, fyra stycken, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1868. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
1868. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
1869. FAT, porslin. Transition, 1600-tal.
1869. FAT, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1870. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
1870. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1871. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
1871. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1872. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
1872. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1873. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1873. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1874. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin.
1874. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1875. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1875. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1876. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1876. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1877. PRAKTVASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1877. PRAKTVASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1878. VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1878. VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1879. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1879. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1880. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1880. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1881. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1881. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1883. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1883. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1884. SKÅL med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1884. SKÅL med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1885. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1885. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1886. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1886. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1887. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1887. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1888. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1888. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1889. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1889. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1890. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin Kangxi (1662-1722).
1890. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1891. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1891. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1892. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1892. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1893. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1893. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1895. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1895. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1896. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1896. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1897. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1897. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1898. VAS, porslin. Qing dynastin.
1898. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1899. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1899. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1900. KANNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1900. KANNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1901. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1901. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1902. VATTENDROPPARE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1902. VATTENDROPPARE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1903. FAT, porslin. Qing dynastin, Kagnxi (1662-1722).
1903. FAT, porslin. Qing dynastin, Kagnxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1904. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1904. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1905. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1905. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1906. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1906. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1907. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1907. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1908. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1908. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1909. KENDI, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1909. KENDI, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1910. STEMCUP, porslin. Qing dynasti.
1910. STEMCUP, porslin. Qing dynasti.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1912. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1912. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1913. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1913. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1916. FAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1916. FAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1917. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1917. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1918. TRÄDGÅRDSURNA, porslin. Qing dynastin.
1918. TRÄDGÅRDSURNA, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
270 000 SEK
Utropspris
140 000 - 160 000 SEK
1919. BLÄCKSTÄLL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1919. BLÄCKSTÄLL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1920. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1920. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1921. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1921. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1922. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1922. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1923. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1923. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1926. FAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1926. FAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1927. KAFFEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1927. KAFFEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1928. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1928. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK