708
398384

GEORG JENSEN, bordsurtout, Köpenhamn 1921, 830/1000 silver,

Georg jensen, bordsurtout, köpenhamn 1921, 830/1000 silver,

svenska importstämplar. Design nr 384, dekor av godroner och bladhölstring, genombrutet handtag med druvor, glaskaraffiner med silverproppar. Höjd 23,5 cm, längd 22 cm.

Nagg, propp slipad/avkortad, lagad hänkel.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

2 410 - 3 012 EUR

Klubbat pris:
95 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69