Vårens Moderna 572

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
918EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike.7 000 SEK
919EMILE GALLÉ, vas, Frankrike, jugend.6 500 SEK
920EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend.8 500 SEK
921EMILE GALLÉ, parfymflakong, Nancy, Frankrike, jugend.1 800 SEK
922EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend.4 500 SEK
923VAS, glas, Emile Gallé, Nancy, Frankrike, jugend, 1900-talet början.Återrop
924D'ARGENTAL, vas, Frankrike, jugend, tidigt 1900-tal.2 200 SEK
925EUGÈNE MICHEL, vas, Frankrike, jugend.7 000 SEK
926RENÉ LALIQUE, vas, "Ormeaux", Frankrike 1920-30-tal.6 500 SEK
927RENÉ LALIQUE vas, "Oléron", Frankrike 1920-30-tal.5 500 SEK
928LOETZ, vas, 1920-tal.3 000 SEK
929JOSEF HOFFMANN, pokalglas, Wiener Werkstätte, Österrike 1916-17.7 000 SEK
930PAOLO VENINI, "Fazzoletto", Venini, Murano, Italien 1950-tal.3 500 SEK
931CARLO SCARPA, sannolikt, skålfat "A Fili", Venini, Murano.7 000 SEK
932TYRA LUNDGREN, skål, Venini, Murano, Italien 1930-40-tal.7 000 SEK
933TYRA LUNDGREN, skål, Venini, Murano, Italien 1930-40-tal.11 000 SEK
934PAOLO VENINI, timglas, Venini Murano, Italien, 1950-tal.2 000 SEK
935FULVIO BIANCONI, vas, "Pezzato", Venini, Murano, Italien 1950-tal.26 000 SEK
936FULVIO BIANCONI, skål "A Spicchi", Venini Murano, 1950-tal.8 000 SEK
937CARLO SCARPA, sannolikt, vas "Cinese", Murano, Italien.15 000 SEK
938FULVIO BIANCONI vas, Venini, Murano, Italien 1951-52.220 000 SEK
939PAOLO VENINI, karaffer med proppar, 3 st, "Inciso", Venini, Murano, Italien, 1950-tal.8 500 SEK
940GIORGIO FERRO, vas, "Anse volante", A.VE.M (Arte Vetraria Muranese), Italien 1950-tal.9 500 SEK
941GIORGIO FERRO, kanna, "Anse volante", A.VE.M (Arte Vetraria Muranese), Italien 1950-tal.8 000 SEK
942ARCHIMEDE SEGUSO, objekt, Murano, Italien.5 000 SEK
943ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal, modell S 191.42 000 SEK
944ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.15 000 SEK
945ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.13 000 SEK
946PETER PELZEL, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.16 000 SEK
947PETER PELZEL, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.14 000 SEK
948JAMES COIGNARD, skulptur, Berengo Fine Arts, Murano, Italien.8 500 SEK
949ALF WALLANDER, figurin, Rörstrand 1897.12 000 SEK
950ALF WALLANDER, urna med lock, Rörstrand, omkring 1900, jugend.4 500 SEK
951RÖRSTRAND, sannolikt Alf Wallander, paraplyställ, 1900-talets början.8 500 SEK
952RÖRSTRAND, bordslampa, jugend, omkring 1900.1 500 SEK
953ANDERS & BESS WISSLER, burk med lock, Ateljé Solklinten, Mariefred 1924.7 000 SEK
954GUSTAVSBERGS PORSLINSFABRIK, trädgårdspall/ piedestal, 1800-talets slut.3 000 SEK
955GUNNAR WENNERBERG, servis, 82 delar, "Gullviva", Gustafsberg 1905-20.30 000 SEK
956WILHELM KÅGE, urna med lock, "Argenta", Gustavsberg 1932.6 000 SEK
957WILHELM KÅGE, vas, "Argenta", Gustavsberg 1935.6 800 SEK
958WILHELM KÅGE, vas, "Argenta", Gustavsberg.2 000 SEK
959WILHELM KÅGE, skål, farstagods, Gustavsberg Studio 1952.3 500 SEK
960WILHELM KÅGE, vas, farstagods, Gustavsberg Studio 1954.17 000 SEK
961WILHELM KÅGE, vas, farstagods, Gustavsberg Studio 1957.28 000 SEK
962WILHELM KÅGE, vas, farstagods, Gustavsberg Studio 1940-tal.7 000 SEK
963WILHELM KÅGE, skål, farstagods, Gustavsberg Studio 1955.6 000 SEK
964WILHELM KÅGE, vas, farstagods, Gustavsberg Studio, 1940-tal.9 000 SEK
965BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1969.8 000 SEK
966BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1970.6 500 SEK
967BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1965.21 000 SEK
968BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio, 1965?.7 500 SEK
969BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1961.6 000 SEK
970BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1970.4 000 SEK
971BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1969.10 000 SEK
972BERNDT FRIBERG, vaser, 3 st, Gustavsberg Studio 1969-70.12 000 SEK
973BERNDT FRIBERG, vaser, 4 st, Gustavsberg Studio 1962-78.19 000 SEK
974BERNDT FRIBERG, vaser, 4 st, Gustavsberg Studio, en daterad 1974.7 500 SEK
975STIG LINDBERG, skål, Gustavsberg Studio 1940-50-tal.5 500 SEK
976STIG LINDBERG, terrin, Gustavsberg Studio 1940-50-tal.22 000 SEK
977STIG LINDBERG, tallrikar, 12 st, "Löja", Gustavsberg 1948-62.13 000 SEK
978STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1958-59.28 000 SEK
979STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1963.8 000 SEK
980STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1961.7 500 SEK
981STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1953.11 000 SEK
982STIG LINDBERG, vaser, 2 st samt skål, Gustavsberg Studio 1971 och 1980.2 800 SEK
983STIG LINDBERG, figurin, "Springare", Gustavsberg Studio 1952-72.14 000 SEK
984STIG LINDBERG, figurin, "Springare", Gustavsberg Studio 1952-72.14 000 SEK
985LISA LARSON, figurin, "Emma" Gustavsberg.6 500 SEK
986LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio 1958.26 000 SEK
987LISA LARSON, figurin, Gustavsberg 1971-73.2 600 SEK
988LISA LARSON, figurin, Gustavsberg.Återrop
989LISA LARSON, burk, 1980.3 000 SEK
990LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg 1988.Återrop
991TYRA LUNDGREN, relief, "Vingårdsflickan", Gustavsberg 1940-tal.Återrop
992TYRA LUNDGREN, fågel.13 000 SEK
993TYRA LUNDGREN, fågel på gren, Gustavsberg.9 000 SEK
994CARL-HARRY STÅLHANE, vas, Rörstrand 1950-60-tal.7 000 SEK
995CARL-HARRY STÅLHANE, vas, Rörstrand.3 000 SEK
996CARL-HARRY STÅLHANE, vas, Rörstrand 1963.4 000 SEK
997ERICH & INGRID TRILLER, vas, Tobo.9 500 SEK
998VICKE LINDSTRAND, gazell, Upsala-Ekeby, 1948-60.9 000 SEK
999VICKE LINDSTRAND, gepard, Upsala-Ekeby.17 000 SEK
1000MARI SIMMULSON, figurin, "Sittande balinesiska", Upsala-Ekeby 1957, modell 4294.7 500 SEK
1001MARI SIMMULSON, skulptur, Upsala-Ekeby.26 000 SEK
1002MARI SIMMULSON, figuriner, 2 st, Upsala-Ekeby 1950-60-tal. modell "Sirikit", 4547 och 4355.22 000 SEK
1003ÅKE HOLM, skulptur, "Abbedissan", Höganäs, 1940-tal.4 500 SEK
1004ÅKE HOLM, dinosaurie, Höganäs 1940-tal.5 000 SEK
1005ÅKE HOLM, tupp, Höganäs 1940-tal.6 000 SEK
1006ÅKE HOLM, skulptur, "Saul och David" Höganäs 1950-tal.16 000 SEK
1007ÅKE HOLM, skulptur, "Susanna och gubbarna", Höganäs 1950-tal.5 500 SEK
1008ROLF PALM, ytterfoder, Mölle.3 500 SEK
1009HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.20 000 SEK
1010HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.24 000 SEK
1011HANS HEDBERG, ägg och ask med lock, Biot, Frankrike.6 500 SEK
1012HANS HEDBERG, burk med lock, Biot, Frankrike.7 500 SEK
1013HANS HEDBERG, burkar med lock, 2 st, Biot, Frankrike.10 000 SEK
1014HANS HEDBERG, ask med lock, Biot, Frankrike.3 500 SEK
1015HANS HEDBERG, skulptur, i form av ett par körsbär, Biot, Frankrike.310 000 SEK
1016HANS HEDBERG, sandros, Biot, Frankrike.17 000 SEK
1017HANS HEDBERG, tvättsvamp, Biot, Frankrike.18 000 SEK