Vårens Moderna 572

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
616AXEL LARSSON, tillskrivna, fåtöljer, ett par, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1930-tal.24 000 SEK
617BIRGER EKMAN, plafond, Mjölby Intarsia 1939.8 000 SEK
618PLAFOND, Birger Ekman, Mjölby Intarsia 1939.Återrop
619OTTO SCHULZ, fåtölj, "Schulz", Jio Möbler, Jönköping.10 000 SEK
620SKÅP, Gösta Thorell, Snickarmästare Albin Johansson, Stockholm 1930.Återrop
621HJALMAR JACKSON, konsolbord, Stockholm 1920-30-tal.Återrop
622OTTO SCHULZ & GUNNAR ERIK STRÖM, skåp, Boet, Göteborg 1944.65 000 SEK
623AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par, "Funkis", Nordiska Kompaniet, ca 1930.100 000 SEK
624AXEL EINAR HJORTH, bord, "Funkis", Nordiska Kompaniet, ca 1930.44 000 SEK
625AXEL EINAR HJORTH, stolar, 5 st, "Funkis", Nordiska Kompaniet ca 1930.80 000 SEK
626AXEL EINAR HJORTH, soffa, "Funkis", Nordiska Kompaniet ca 1930.60 000 SEK
627AXEL EINAR HJORTH, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.55 000 SEK
628AXEL EINAR HJORTH, bänk, "Skoga", Nordiska Kompaniet, 1933.24 000 SEK
629AXEL-EINAR HJORTH, bord "Skoga", Nordiska Kompaniet, 1933.Återrop
630AXEL-EINAR HJORTH, pallar, ett par, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.42 000 SEK
631AXEL EINAR HJORTH, stolar, 8 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet.70 000 SEK
632AXEL-EINAR HJORTH, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.50 000 SEK
633CARL MALMSTEN, skåp, Nordiska Kompaniet, ca 1918.6 500 SEK
634CARL MALMSTEN, byrå, "Haga", Nordiska Kompaniet, Stockholm 1920-tal.25 000 SEK
635CARL MALMSTEN, satsbord, 3 delar, "Släden", sannolikt Åfors Möbelfabrik.12 000 SEK
636CARL MALMSTEN, skåp "Stigberget".36 000 SEK
637AXEL EINAR HJORTH, soffa "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.24 000 SEK
638AXEL EINAR HJORTH, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.105 000 SEK
639AXEL EINAR HJORTH, stolar, 4 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet.65 000 SEK
640AXEL EINAR HJORTH, karmstolar, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.40 000 SEK
641AXEL EINAR HJORTH, karmstolar, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.44 000 SEK
642FOLKE BENSOW, parksoffa, "Trädgårdsmöbeln Näfveqvarn n:r 3", Näfveqvarns Bruk.13 000 SEK
643FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", Näfveqvarns Bruk.13 000 SEK
644HARALD ELOF NOTINI, takarmatur, Böhlmarks Lampvarufabrik, 1930-tal.17 000 SEK
645BO NOTINI, golvarmatur, Glössner & Co, Stockholm 1940-tal.8 000 SEK
646AXEL EINAR HJORTH, möjligen, bord, Sverige 1930-40-tal.6 000 SEK
647AXEL EINAR HJORTH, möjligen, soffa, Sverige 1930-40-tal.8 000 SEK
648AXEL EINAR HJORTH, möjligen, skriv-/ biblioteksbord, 1930-40-tal.6 500 SEK
649AXEL EINAR HJORTH, möjligen, stolar 1 par, Sverige 1930-40-tal.17 000 SEK
650DRAPERI. "Draperi med Långbårder". Gobelängteknik. 267 x 149 cm. Signerat MMF.15 000 SEK
651DRAPERIER, 1 par. "Buketter". Inplock på linnebotten. 250,5 x 152 respektive 256 x 158 cm.47 000 SEK
652VÄVNADER, 2 st. "Nattviol", rölakan. 42,5 x 39 cm, signerad AB MMF. "Grön kvist med rött", gobelängteknik 58,5 x 45,5. signerad BN.4 000 SEK
653VÄVNAD. "Blå Crocus". Gobelängvariant. 31,5 x 59 cm. Signerad AMF.9 500 SEK
654VÄVNADER, 1 par. "Vit blomma" och "Gul blomma med bi". Gobelängvariant. 28 x 30,5 respektive 28 x 30 cm. Signerade AMF.4 000 SEK
655VÄVNADER, 3 st. "Vindruvor", "Oktober" samt "Tulpan". 34,5 x 35,5, 40 x 30 respektive 34 x 39,5 cm. Komponerade och signerade av Barbro Sprinchorn.Återrop
656VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 195 x 232 cm. Signerad perrot -46 R d B.20 000 SEK
657VÄVD TAPET. "Vår-Sommar". Gobelängteknik. 162 x 220 cm. Signerad PF G. DEVÈCHE.18 000 SEK
658VÄVD TAPET. "Höst-Vinter". Gobelängteknik. 163,5 x 219 cm. Signerad PF G. DEVÈCHE.12 000 SEK
659VÄVD TAPET. "Midsommardans" ("La danse de la Saint-Jean"). Gobelängteknik. 235 x 326 cm. Signerad PF GYNNING.42 000 SEK
660VÄVD TAPET. "Karneval". Gobelängvariant. 230 x 160,5 cm. Signerad AB MMF MR.60 000 SEK
661VÄVD TAPET. "Strandvägsskutor". Gobelängvariant. 127,5 x 92 cm. Signerad AB MMF MR.22 000 SEK
662VÄVD TAPET. "Strandvägsskuta". Gobelängvariant. 104,5 x 95 cm. Signerad AB MMF MR.Återrop
663VÄVD TAPET. "Röda bokstavstrolleriet". Gobelängvariant. 100 x 227,5 cm. Signerad MH AB MMF.18 000 SEK
664OLLE NYMAN. VÄVD TAPET. Gobelängteknik. Signerad O. Nyman ALT.Återrop
665MATTA. "Spättan grön" ("Grönspättan"). Gobelängteknik. 247 x 147 cm. Signerad AB MMF BN.24 000 SEK
666MATTA. "Granen violett". Gobelängteknik. 228 x 169 cm. Signerad AB MMF MR.11 000 SEK
667MATTA. "Nejlikan gråsvart". Gobelängteknik. 276,5 x 155 cm. Signerad AB MMF BN.34 000 SEK
668MATTA. "Finspong, brun" ("Kringelikroka"). Gobelängteknik. 353,5 x 260,5 cm. Signerad AB MMF BN.48 000 SEK
669MATTA. "Tånga brun och grön". Gobelängteknik. 239,5 x 169 cm. Signerad AB MMF BN.20 000 SEK
670MATTA. Gobelängteknik. 260,5 x 174 cm. Signerad GLH MS.16 000 SEK
671MATTA. "Park grön". Gobelängteknik. 233 x 151,5 cm. Signerad AB MMF BN.32 000 SEK
672MATTA. "Rubirosa, Zoegas". Gobelängteknik. 255 x 201,5 cm. Signerad AB MMF MR.30 000 SEK
673GALLERIMATTA. "Strutar, gul". Gobelängteknik. 791 x 158 cm. Signerad AB MMF BN.90 000 SEK
674MATTA. "Matta Frank nr 4". Tuftad. 121 x 54 cm. Kasthall Ateljé.10 000 SEK
675MATTA. "Ängarna". Flossa. 308 x 203,5 cm. Signerad MMF.65 000 SEK
676MATTA. "Ängarna". Flossa. 198,5 x 139,5 cm. Signerad AB MMF.17 000 SEK
677MATTA. "Bankrabatten brun". Flossa. 213,5 x 202 cm. Signerad AB MMF BN.30 000 SEK
678MATTA. "Vita spetsporten". Reliefflossa. 302 x 202,5 cm. Signerad AB MMF.34 000 SEK
679MATTA. "Vita spetsporten". Reliefflossa. 213,5 x 131,5 cm. Signerad MMF.26 000 SEK
680MATTA. "Snedrutan, blå". Reliefflossa. 240,5 x 174 cm.8 000 SEK
681MATTA. Rölakan. 200 x 121 cm. Signerad MMF.12 000 SEK
682MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 395 x 239 cm. Signerad AB MMF.90 000 SEK
683MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 228,5 x 170 cm. Signerad MMF.11 000 SEK
684MATTA. "Herrumsmattan". Rölakan. 304 x 197 cm. Signerad MMF.24 000 SEK
685MATTA. "Grön äng". Rölakan. 246,5 x 170,5 cm. Signerad AB MMF.22 000 SEK
686MATTA. "Blå heden". Rölakan. 533 x 257,5 cm. Signerad AB MMF.40 000 SEK
687MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 350,5 x 259,5 cm. Signerad MMF.65 000 SEK
688MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 300 x 210 cm. Signerad AB MMF.36 000 SEK
689MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 301 x 205,5 cm. Signerad MMF.28 000 SEK
690MATTA. "Porslinsmattan". Rölakan. 261 x 160,5 cm. Signerad AB MMF.22 000 SEK
691MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 300,5 x 198,5 cm. Signerad AB MMF.40 000 SEK
692MATTA. "Parkettmattan". Rölakan. 296,5 x 194,5 cm. Signerad AB MMF.30 000 SEK
693MATTA. Rölakan. 302 x 201 cm. Signerad NKT.48 000 SEK
694MATTA. "Salerno grå" ("Kristianstad"). Rölakan. 405,5 x 312,5 cm. Signerad AB MMF BN.140 000 SEK
695MATTA. "Falurutan grön". Rölakan. 508 x 328 cm. Signerad AB MMF BN.160 000 SEK
696MATTA. "Falurutan, röd". Rölakan. 272,5 x 210 cm. Signerad AB MMF BN.60 000 SEK
697MATTA. "Falurutan mörk". Rölakan. 247 x 231 cm. Signerad AB MMF BN.75 000 SEK
698MATTA. "Falurutan, grön Folksam". Rölakan. 227,5 x 146 cm. Signerad AB MMF BN.15 000 SEK
699MATTA. Rölakan. 239,5 x 194 cm. Sverige 1950-tal.15 000 SEK
700UTGÅR FELKATALGOSERIAT HUS - MATTA. Rölakan. 184,5 x 102,5 cm. Signerad KB. Sverige 1950-60-tal.Återrop
701MATTA. Rölakan. 402,5 x 290 cm. Signerad invävt AÖ och à tergo broderat AGDA ÖSTERBERG.65 000 SEK
702MATTA. Rölakan. 552 x 289,5 cm. Signerad MHF ID.155 000 SEK
703MATTA. "Muren, ljusblå". Rölakan. 256 x 173 cm. Signerad AB MMF MR.32 000 SEK
704MATTA. "Rundlarna, blå". Rya. 164 x 113,5 cm. Signerad AB MMF.8 500 SEK
705MATTA. "Tigerfällen". Rya. 212 x 144,5 cm. Signerad AB MMF BN.14 000 SEK
706MATTA. "Bärplockare". Rya. 225,5 x 152 cm. Signerad IH.13 000 SEK
707MATTA. "Marina, gul". Rya. 212,5 x 150,5 cm. Signerad AB MMF BN.13 000 SEK
708GEORG JENSEN, bordsurtout, Köpenhamn 1921, 830/1000 silver,95 000 SEK
709GEORG JENSEN, kaffeservis, tre delar, "Magnolia/Blossom", Jensen & Wendel, Köpenhamn 1945-51, sterling,Återrop
710GEORG JENSEN, bricka "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1945-77, sterling.24 000 SEK
711GEORG JENSEN, fat, "Magnolia/Blossom", Jensen & Wendel, Köpenhamn 1945-51, sterling,22 000 SEK
712GEORG JENSEN, bonbonnière, Köpenhamn, Jensen & Wendel 1945-51, sterling,78 000 SEK
713GEORG JENSEN, bordständare/ oljelampa, Köpenhamn 1915-19, 830/1000 silver.3 500 SEK
714GEORG JENSEN, skål, Köpenhamn 1919-21,3 000 SEK
715JOHAN ROHDE för Firma Georg Jensen, bestickuppsättning, 147 delar, "Konge/Acorn", Köpenhamn 1933-44, sterling.65 000 SEK