403
345861
MÄSTERSTYCKESKÅP, av Carl Gustaf Björklund (mästare i Stockholm 1778-99). Rokoko.

Fanerat med valnöt. Beslag av förgylld mässing. Rak form med uppsvängt profilerat krön. Rundade hörn. Överdelen med två dörrar och tre pilastrar med korintiska snidade kapitäl. Bakom dörrpar två små lådor, skedhylla samt hyllplan. Nederdelen med två lådor. Längd 150, bredd 64, höjd 214 cm. Nyckel medföljer.

Torksprickor, fanerskador, listskador, dekorskador, delvis senare beslag.

Utropspris:

80 000 - 100 000 SEK

9 558 - 11 947 EUR

Klubbat pris:
Övrigt

Carl Gustaf Björklund (1741-99) lärde hos Johan Fredrik Salborg 1761-64. Hans ritningen till mästerstycket i form av skåp samt spelbord är daterat 15 nov. 1777 och han blev ämbetsmästare 4 juli 1778. Arbetet med mästerstycket utfördes på Lars Forsmans verkstad med Conrad Eckstein och Andreas Möller som skådemästare.

Kontakta specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)8 32 63 29