807
368126

BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Skandinavien 1600-talets slut.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Punsad inskription: A. Dyring, Kalmar 1686. I botten graverad kartusch i lagerkrans. Diameter 18 cm, längd 25,5 cm, vikt 320 gram.

Tilläggslista

Inskriptionen senare.