204
435604

Kurt Schwitters

(Tyskland, 1887-1948)
Kurt schwitters, "scenery".
Kurt schwitters, "scenery".
Kurt schwitters, "scenery".

"Scenery"

Signerad Kurt Schwitters och daterad 1947. Collage, papper monterat på papper, bildstorlek 18 x 16,5 cm, underliggande bladstorlek 32,2 x 26,3 cm.

Utropspris:

600 000 - 800 000 SEK

69 767 - 93 023 EUR

Klubbat pris:
600 000 SEK
Proveniens

Ernst Schwitters, Lysaker, 1948 (inköpt direkt från konstnären).
Konstsalongen Samlaren, Stockholm, 1968.
Thomas T. Solley, Minneapolis, 1968 (inköpt från ovanstående).
Konstsalongen Samlaren, Stockholm.
Privatsamling, Sverige (inköpt från ovanstående).

Hatje Cantz, "Kurt Schwitters, Catalogue rainsonné 1937 - 1948", 2006, upptagen under nummer 3625, avbildad sid 655.

Övrigt

För Kurt Schwitters fanns det inga tydliga gränser mellan konsten och livet. Inget material var för vardagligt eller enkelt för att kunna bli del i hans konst. I "Scenery" från 1947 skapar han en livfull och sammansatt helhet utifrån fragment av vad som framstår vara tidningsurklipp. Centralt placerad är fronten av en starkt gul och för tiden modern bil av det amerikanska märket Pontiac. Möjligen är den hämtad från något av allt det material som Schwitters konstnärsvän Kate Steinitz brukade skicka till honom från en bostad i Los Angeles. Det sätt som Schwitters under hela sitt liv obekymrat lånar och återanvänder bilder hämtade från massmedia och reklamens värld förebådar födelsen av popkonsten och han tillförde viktiga beståndsdelar till postmodernismen. Många i den kommande generation av banbrytande popkonstnärer kom att påtagligt inspireras av Schwitters, inte minst Robert Rauschenberg och Richard Hamilton.

Kurt Schwitters inledde sin konstnärliga bana med målningar påverkade av det tidiga 1900-talets expressionism. När han 1918 blev inbjuden att ställa ut hos Herwarth Waldens betydelsefulla galleri Der Sturm i Berlin öppnades hans ögon för tidens radikala konstriktningar. Vid slutet av året utförde han sina första collage och lade på så sätt grunden för den karaktäristiska montage-teknik som snart skulle komma att bli det han främst associeras med. Ett av hans tidigaste collage innehöll ordet "MERZ" - utklippt från en reklamn för Kommerz- und Privatbank. Merz blev samlingsnamnet för all Schwitters konstnärliga produktion och kom att bli hans egna enmans-konströrelse. 1919 definierade Schwitters termen Merz med följande ord: "The word Merz denotes essentially the combination, for artistic purposes, of all conceivable materials, and, technically, the principle of the equal distribution of the individual materials …. A perambulator wheel, wire-netting, string and cotton wool are factors having equal rights with paint".

Auktionens collage utfördes 1947 när Kurt Schwitters var bosatt i Lake District i England. Under andra världskriget hade han först sökt tillflykt från Nazityskland i Norge men när de tyska trupperna även nådde dit 1940 var han tvungen att återigen bryta upp och begav sig då till Storbritannien. När han anlände till blev han till en början placerad på Isle of Man tillsammans med andra tyska konstnärer och intellektuella som befann sig i exil under kriget. Efter att ha blivit frisläppt tillbringade han de återstående krigsåren i London där han huvudsakligen arbetade med porträttmåleri för att säkra sin inkomst. Under denna tid träffade han Edith Thomas som kom att bli Schwitters sista livskompanjon. Han gav henne smeknamnet ”Wantee” på grund av hennes typiskt brittiska sätt att aldrig gå miste om en chans att erbjuda honom en kopp te. Tillsammans reste de till Lake District och bosatte sig slutligen i området nära Ambleside där Kurt tillbringade sina sista år av sitt liv. Tiden blev mycket produktiv och Schwitters utförde många av hans mest slående collage, däribland auktionens ”Scenery” som är en höjdpunkt i collagekonstens mästares produktion. Verket tillhörde efter Kurt Schwitters död hans son Ernst och såldes på 1960-talet i Stockholm hos Agnes Widlunds Konstsalongen Samlaren och har sedan dess tillhört en svensk privatsamling.