509
451436

MATTA. "Slottet". Flossa. 295,5 x 200,5 cm. Signerad MMF

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1927. Tillverkad före 1942. Baksidan med påsydd etikett: "Slottet", 184 x 3, Kr 775:-.

Jämnt sliten, något smutsig, fläckar. Sidorna med obetydliga skador, kortsidornas slätvävda avslutningar delvis renoverade.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch nr 24.