535
460085

MATTA. Rölakan. 354,5 x 249 cm. Signerad NKT

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

(Nordiska Kompaniets Textilkammare). Komponerad på 1940-50-talet. Grönmelerat rutmönster.

Något slitage och smutsig, fläckar. En långsida med smärre lagningar, kortsidorna med smärre skador, skadade fransar, de flesta saknas.