Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
537
429683

MATTA. "Falurutan grå". Rölakan. 261 x 233 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 950 - 2 920 EUR
2 270 - 3 400 USD
Klubbat pris
47 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1952.

En kortsida avkortad, en kortsida är något avkortad. Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, smärre malskador. Bandkantade kortsidor.

Tilläggslista

En kortsida avkortad, en kortsida är något avkortad.

"Falurutan" vävdes första gången röd till matsalen i residenset i Falun.