164
454623

Giovanni Bologna, efter

(Italien, 1529-1608)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 780 - 2 660 EUR
1 850 - 2 780 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Giovanni Bologna, efter
(Italien, 1529-1608)

"Sabinskornas bortrövande"

Alabaster. Höjd 108,5 cm. Monterad på sockel i alabaster och sten med infälld relief, höjd 47 cm. Total höjd 155,5 cm.

Tilläggslista

Lagningar på fingrarna.
Förtydligande vad gäller mått: Själva skulpturen är 108,5 cm. Basen med figurscener är 47 cm. Dvs total höjd 155,5 cm./
Repairs on the fingers.
Accurate measurement are: sculpture 108.5 cm, base 47 cm. Total height 155.5 cm.

Proveniens

From the home of the antique dealers Maj och Carl-Axel Persson, Malmö.

Efter Giovanni da Bolognas (Giambolognas) berömda skulptur i Florens som skapades 1574-1582.