317
534527

MÅLNING, jaktsällskap ("A Tangut Hunting Party"), Qing dynastin troligen 1600-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Tusch och färg på siden. 181,5 x 63,5 cm.

Slitage,skador.

Proveniens

Björcks Konsthandel, Stockholm, Lot 136, 27 April, 1926.

The Collection of Klas Fåhraeus, Stockholm.
The Collection of E. A. Sthrelneek, Shanghai.

E. A. Sthrehlneek, Cinese Pictorial Art. Collection E. A. Sthrehlneek, Shanghai 1914, p. 138 (illustrated).