Kan inte nå servern
633
533258

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
2 500 000 - 3 000 000 SEK
221 000 - 265 000 EUR
230 000 - 276 000 USD
Klubbat pris
2 250 000 SEK
Köpinformation
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Nu är det jul igen" / "Julafton"

Signerad C.L. Utförd 1907. Akvarell, tusch, täckvitt och blyerts på papper 58 x 43 cm.

Proveniens

Grosshandlare Oscar Johansson, Stockholm.
Privatsamling.

Utställningar

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Carl Larsson. Minnesutställning ", september - oktober 1953, kat nr 293.

Litteratur

"Konst i svenska hem", band 2, upptagen sid 69 under samling 24: "Grosshandlare Oscar Johansson, Rådmansgatan 22, Stockholm".
Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogdelen under år 1907, sid 111 som nr 1229 (under titeln "Julafton").

Övrig information

I samband med ”Julaftonen” (akvarell 33 x 49 cm, 1904-1905, Bonniers Porträttsamling, Nedre Manilla, Stockholm) beskriver Carl Larsson i ”Spadarfvet –mitt lilla landtbruk” från år 1906 hur julen firades uppe i Sundborn:

”Midt på golfvet står det där långa bordet, ni vet, och det dignar, som man säger, under julmaten. […] Ljusen i de gamla sextonhundratalsstakarna äro från Liljeholmens stearinfabrik. Hvad som hör till spetsglasen, ni se uppradade på hitre bordskanten, skola vi ej tala om, men ölet, som Martina bjuder ur trästånkan, är hembryggdt! Att allt kött är hö det veta vi, bönder; därför tycka vi det inte är mer än rätt att både bås, kätte och stia fått ge sin tribut till julkalaset. Tänk på syltan, den rökta fårbogen, köttbullarna och skinkan, den heliga julskinkan!”

Samma år som ovanstående rader publicerades återkom Larsson i sitt konstnärskap till familjens julfirande. Den 3 februari 1907 skrev Karin Larsson till sin mor: ”Carl har sedan Jul gjort ett fullkomligt jättearbete. Målat en tafla (fem meter lång ungefär) som föreställer vår julfrukost. Han har arbetat både söndagar och hvardagar och långt in på nätterna”.

Det av Karin omnämnda ”jättearbetet” är den av Larsson år 1907 färdigställda ”Nu är det jul igen” (olja på duk, triptyk, 180 x 456 cm, Helsingborgs museum). Monumentalmålningen föregicks av en något mindre akvarell (”Nu är det jul igen”, 58 x 147 cm, privatsamling, förvärvad på Bukowskis Internationella Höstauktion år 2000) samt ett antal andra närstudier, varav katalognumret är ett.

Motivet, i sin helhet, avbildar julfrukosten på julaftonen 1906 i stora ateljén på Lilla Hyttnäs. Hela familjen Larsson deltog tillsammans med gårdsfolket på Spadarvet samt flickorna som Karin hade till hjälp i hushållet.

I ”Nu är det jul igen” / ”Julafton” har konstnären fokuserat på sonen Esbjörn som iförd röd luva samt försedd med en smörgås enbart har ögon för julgranen. Bodakullan som vänder ryggen till är Brita Kvarnberg, dotter till rättaren på Spadarvet; Erik Kvarnberg samt dennes hustru Kersti (ofta kallad Mor Kersti). Vänd mot betraktaren är däremot hjälpredan Martina i sin Sundbornsdräkt bakom vilken vi skymtar Augusta som skötte hushållet åt Carl Larssons far Olof.

En spännande detalj utgörs av den jultablå konstnären smugit in där Jungfru Maria och det lilla Jesusbarnet (som en påminnelse om julens verkliga budskap?) tillbeds av Lisbeth bakom just det inslag på julbordet som konstnären själv omnämner ”den heliga julskinkan”…….

Formgivare

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer