642
538940

Ernst Josephson

(Sverige, 1851-1906)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 290 - 9 110 EUR
7 660 - 9 570 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Ernst Josephson
(Sverige, 1851-1906)

"Dynamiten"

Signerad Ernst Josephson. Utförd 1884. Pannå 41 x 26,5 cm.

Proveniens

Hovintendent Gösta Stenmans samling.
Privatsamling.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Ernst Josephson. Minnesutställning", utställning anordnad av Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum och Liljevalchs Konsthall, 10 feb - 11 mars 1951, kat nr 162.
Städtisches Kunstmuseum, Bonn, 1979.
Museum Bochum, 1979.

Katalognumret är en skiss till takmålningen i Fürstenbergska palatsets tavelgalleri, Göteborg (numer i samlingarna på Göteborgs Konstmuseum).

"Dynamiten" utfördes på uppdrag av konstmecenaten Pontus Fürstenberg. Denne hade engagerat ett flertal av sina konstnärsvänner för att dekorera taket i sitt galleri. Till skulptören Per Hasselbergs sex figurgrupper hörde målade medaljonger utförda av bl. a. Ernst Josephson och Carl Larsson. Ämnesvalen var allegorier över uppfinningar och naturkrafter. I synnerhet sådana fenomen som magnetism och elektricitet vilka kunde sättas i samband med hypnos och andra psykiska krafter. Ämnen av detta slag var högsta mode i Paris under senare delen av 1880-talet och engagerade många.

Formgivare

Representerad på alla stora museer i Sverige samt i Danmark, Norge och Finland.