228
582001

Jean-Paul Riopelle

(Canada, 1923-2002)
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
70 600 - 88 300 EUR
73 700 - 92 100 USD
Klubbat pris
840 000 SEK

Jean-Paul Riopelle
(Canada, 1923-2002)

"Lances"

Signerad Riopelle och daterad -58. Duk 60 x 73 cm.

Proveniens

Galerie Jacques Dubourg, Paris.
Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm.
Privatsamling, Sverige (inköpt från ovanstående 1959).

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, "Riopelle", katalog N:r 289, 1959, kat nr 24.

Kanadensaren Jean-Paul Riopelle är utan tvekan en av de främsta företrädarna för spontanismen. Lager på lager läggs färgerna på varandra i stora sjok och ovanpå på det ljusare färgsträngar som skapar starka kontraster.
Riopelle föddes i Montreal där han på 1930-talet tog teckningslektioner vid sidan om sina studier i arkitektur, fotografi och konstuktionsteknik. På 1940-talet fortsatte han sina studier på Ecolé des Beaux-Arts och blev medlem i rörelsen ”Les Automatistes”. Efter att ha läst André Breton's Le Surréalisme et la Peinture började han experimentera med ”icke-objektiva” målningar. Riopelle flyttade sen till Paris där han som enda kanadensare ställde ut tillsammans med surrealisterna och blev känd som den ”vilde kanadensaren”. Sin första separatutställning hade han på Galerie La Dragonne I Paris där han också mötte sin själsfrände i den amerikanska konstnären Joan Mitchell. Deras relation blev fruktsamt såväl intellektuellt som konstnärligt, men tyvärr också mycket stormig med inslag av stora alkoholproblem. 1979 dog Joan Mitchell, en tragedi som Jean-Paul Riopelle tog mycket hårt, så sent som 1992 målade han det verk som idag räknas som hans främsta i hans konstnärskap; Hommage à Rosa Luxemburg , en hyllning till kärleken och Joan Mitchell.
Riopelle skapade sina konstverk i ett svep, innan han påbörjade en målning förberedde han all färg som han ansåg sig behöva för att kunna koncentrera sig på duken totalt; han beskrev själv processen så här; "I would even go as far to say—obviously I don't use a palette, but the idea of a palette or a selection of colors that is not mine makes me uncomfortable, because when I work, I can't waste my time searching for them. It has to work right away."[9][11]
”Lances” inköptes på Svensk-Franska Konstgalleriet 1959. Galleriet hade gjort sig känt för att introducera betydande internationella konstnärer som Pablo Picasso, Paul Cézanne, Henri Matisse m fl för den svenska publiken under 1900-talet i Stockholm. Riopelle ställde ut på Svensk-Franska Konstgalleriet 1959, en utställning som tillsammans med en utställning på Pierre Matisse Gallery i New York bidrog till att skapa stor efterfrågan på Riopelles verk i världen på 1960-talet.
Jean-Paul Riopelle räknas utan tvekan till en av Kanadas viktigaste konstnärer under 1900-talet. Berömd blev han under efterkrigsscenen i Paris där han verkade tillsammans med sina konstnärsvänner och kollegor André Breton, Sam Francis och Samuel Beckett.

Formgivare

Den fransk-kanadensiske konstnären Riopelle ställde 1951 ut på utställningen “Véhemences Confrontées” (ung Motsatta krafter), en titel som ganska väl beskriver den starke individualisten. Han flyttade till Paris 1947 och kom där i kontakt med den surrealistiska rörelsen även om han medvetet höll sig utanför densamma. Genom sitt nordamerikanska kulturarv är det lätt att dra paralleller till amerikanska abstrakta expressionister som Willem de Kooning och Jackson Pollock men även från denna rörelse tog Riopelle avstånd. Hans konst är inte menad att vara rationell eller avbildande utan utgår från en autonom process som går bortom det medvetna, ibland benämnd som lyrisk abstraktion.
I början av 1950-talet började Riopelle experimentera med att droppa respektive kasta oljefärgen på duken. Denna teknik utvecklar han till att så småningom applicera färgen med palettkniv i tjocka, mycket distinkta färgfält med en mycket pastos, skulptural yta.
Under 1950-talet slog Riopelle även igenom internationellt och ställde bland annat ut på Biennalen i Sao Paolo, Guggenheim NY och Biennalen i Venedig.